Отварање моста Братољуб за теретни саобраћај - приоритет за развој привреде
Договорен је и заједнички наступ и активности овог министарства и општине на брендирању малине са овог подручја и финализацији овог производа.
Привредници Средњег Подриња имају велике проблеме и трошкове у транспорту, јер и након шест година од израдње и годину и по од отварања моста Братољуб, на граничном прелазу између Србије и БиХ није профункционисао прелаз теретних камиона. То успорава и развој овог дјела Републике Српске. За Јанка Петровића, дрвопрерађивача из Братунца, оволико одуговлачење је недопустиво.
- Наша администрација то споро рјешава, поготово када је ријеч о питањима на нивоу БиХ. Ми привредници једноставно трпимо, идемо до Зворника 100 километара и чекамо по два дана - каже Петровић.
Због овога, али смањеног тржишта, трпе и произвођачи малина. Овај крај заживио би да је ријешен граниучни прелаз, јер би многи своје производе извозили у хладњаче у Србији гдје је ове године цијена за килограм малина била и до 10 КМ.
Питање отварања моста Братољуб за теретни саобраћај требало би да буде ријешено до караја маја ове године. Када буде пуштен промет робе и услуга, покренуће се питање слободне бесцаринске зоне.
- Ми сматрамо да је било какво одлагање за промет роба и услуга дуже од краја мјесеца неприхватљиво - каже Продановић.
Кошарац је рекао да је императив политике Републике Српске да се равномјерно развијају сви њени дијелови, али да многе пројекте успоравају заједничке институције БиХ.
- Двије године се чекало на одобравање средстава за изградњу граничног прелаза код моста Братољуб и тек са доласком Зорана Тегелтије на чело Савјета министара донесена је прва одлука о издвајању 14,5 милиона КМ за изградњу тог објекта. То потврђује да у партнерству са институцијама Републике Српске желимо равномјеран развој свих њених дијелова - навео је Кошарац.
Данас је договорена заједничка организација Сајма Дани малина у Братунцу 9. и 10. јуна .