Вишковић: Срби на тежи начин давно научили шта значи лицемјерје тзв. међународне заједнице
- Прије 24 године, на данашњи дан, на тадашњу Савезну Републику Југославију немилосрдно се сручила убилачка машинерија НАТО алијансе, покрећући кампању масовних ваздушних напада на једну суверену земљу, под лажних изговором и са циљем да се српском народу оружјем отме његова света земља - каже Вишковић.
Како он додаје, оно што је свјетској јавности као подвала, било представљено као хуманитарна интервенција, у својој суштини био је класичан акт агресије на једну суверену државу, у настојању да се противправно отме дио њене територије.
- Данас, 24 године послије, ми имамо моралну и људску обавезу према хиљадама брутално убијених људи, према сјенима трогодишње Милице Ракић, да сваког 24. марта обиљежавамо ову тужну годишњицу, подсјећајући свијет да је НАТО-ов "Милосрдни анђео" био немилосрдни напад на народ тадашње Савезне Републике Југославије.
Вишковић истиче, да сва објашњења и оправдања за бруталну агресију звуче лицемјерно.
- И 24 године послије, наша морална и људска обавеза је да сваког 24. марта подсјећамо свијет да је НАТО-ов „Милосрдни анђео“ био немилосрдни и противправни напад на народ тадашње СР Југославије - поручио је премијер Радован Вишковић.
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) March 24, 2023
https://t.co/EuV6a09v0Y pic.twitter.com/iR7Azdn08B
- Управо зато, лицемјерно, да не може бити лицемјерније, изгледају објашњења свих оних који су те 1999. године, кршећи међународно право, тражили оправдање за бруталну агресију у наводним хуманитарним разлозима, да би се сада, наједном - у свјетлу актуелних геополитичких околности - претворили у највећег заштитника међународног права - истиче Вишковић.
Како предсједник Владе Српске наводи, Срби су на тежи начин давно научили шта значи лицемјерје такозване међународне заједнице, те да свијетом и односима међу државама не влада међународно право, него правило голе, бруталне силе, као и да за сваку силу, сваку сручену бомбу на неку земљу, они са моћи лако нађу оправдање.
- Ми у Републици Српској то смо научили још у љето 1995. године, кад су положаје наше војске напале НАТО снаге. Оно што су они свјетској јавности представили као хуманитарну акцију, била је, заправо, оружана подршка једној од страна у сукобу, баш као што је то био случај четири године послије, код напада на Савезну Републику Југославију - говори Вишковић.
Наводи да је, те 1999. године, трајно је поломљен систем међународног права и неповратно урушен принцип рјешавања спорова између држава, кроз систем Уједињених нација.
- Посљедице таквог дјеловања данас препознајемо у ратовима широм свијета, и оним који су у жижи интересовања свјетске јавности, али и и оним другим, који једнако тако трају, али их нико не спомиње јер то не одговара генераторима сукоба - рекао је Вишковић.
Додаје, иза оних који пишу сценарија остаје материјални и сваки други профит.
- Иза оних који пишу сценарија оваквих ратова, потпаљујући народе на међусуобно истребљење, остају прах и пепео на терену, а њима профит, материјални и сваки други - закључује Вишковић.