Почетком априла конкурс за суфинансирање вантјелесне оплодње
Бањац је додала да ће конкурс бити објављен у дневним новинама "Глас Српске" и на интернет страници града, а трајаће 90 дана.
Она је подсјетила да је прошле године комисија за додјелу једнократне новчане помоћи за подршку пронаталитетној политици од 43 разматрана, утврдила да 40 захтјева испуњава услове прописане Правилником о додјели средстава за подршку пронаталитетној политици Бањалуке.
За реализацију ових захтјева из градског буџета издвојено је 160.000 КМ, а додијељени су појединачни износи од по 4.000 КМ.
Бањац је истакла да право на додјелу једнократне новчане помоћи жена може остварити ако у моменту подношења пријаве на конкурс има до 45 година старости, као и да један од брачних/ванбрачних супружника има пребивалиште на подручју Бањалуке у непрекидном трајању од четири године и дуже.
Један од услова је и да је жена искористила право на три поступка вантјелесне оплодње на терет средстава Фонда здравственог осигурања Републике Српске, те да раније није остварила право на додјелу једнократне новчане помоћи од Градске управе.
Жена прималац репродуктивних ткива и/или ћелија и ембриона у хетерологној вантјелесној оплодњи може остварити једнократну новчану помоћ без обзира на број обављених поступака на терет средстава Фонда здравственог осигурања.
Бањалучанин Зоран Крупљанин изјавио је Срни да је финансијска подршка Републике и града значајна, јер се, како каже, са леђа пара који вантјелесном оплодњом покушава добити потомство скида огроман дио бриге о финансијама.
Крупљанин је рекао да су супруга и он искористили три поступка финансирана из Фонда здравственог осигурања, који су, нажалост, били неуспјешни.
- Сам поступак је веома стресан, поготово за жену, јер је осим психичког оптерећења, ишчекивања, оперативних захвата /аспирација и враћање оплођених јајних ћелија/ изложена још и хормонским терапијама прије, током и након самог поступка - појаснио је Крупљанин.