Пирот: Амонијак и даље цури из цистерне на мјесту несреће
Гас цури на мјесту акцидента и концентрације у ваздуху су тамо увећане и опасне по живот, јавио је РТС.
Према најновијим анализама ваздуха, у граду нема амонијака, али гас из цистерне и даље цури, па су и концентрације у том дијелу повећане.
Директор "Водовода" Зоран Николић рекао је да је вода, према анализама градског Завода за јавно здравље, исправна и да је водоснабдијевање уредно.
- Раде се редовне и ванредне контроле, нарочито у месту Станичење, јер је локални извор на 150 метара од мјеста несреће - рекао је Николић.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" саопштио је да су испитивања показала да је вода из градског водовода у градовима Пирот, Бела Паланка и Ниш здравствено исправна и безбједна за кориштење, али да се наставља са праћењем здравствене исправности воде за пиће, како у градским тако и у сеоским водоводима.
У саопштењу је наведено да грађани могу безбједно да користе воду у својим домаћинствима у Пироту, Нишу и Белој Паланци, како за пиће тако и за припремање хране, али да се не не препоручује кориштење воде из индивидуалних бунара у насељима у приобаљу ријеке Нишаве, у близини акцидента који се догодио.
Агенција за заштиту животне средине је саопштила да је поставила у Пироту још један мјерач квалитета ваздуха и то у центру Индустријске зоне, која је најближа мјесту на којем се преврнула цистерна са амонијаком.
Тако ће грађани квалитет ваздуха моћи да прате онлајн.
Амонијака нема и није га било у центру града, али су искључиво из предострожности ђаци пребачени на онлајн наставу, а радници у Индустријској зони повучени са радних мјеста.