Раковић: Српска да истрајава на очувању Дејтона и да има алтернативна рјешења
- С обзиром да је једно од решења, рецимо под `А`, очување Дејтонског споразума, нека Република Српска настави тим путем, уколико сматра да је то у овом моменту најбољи пут, али ако то не буде могуће ту је и варијанта "Б" коју треба развијати, а то је самосталност Републике Српске и варијанта "Б", уједињење Републике Српске са Србијом - сматра Раковић.
Раковић је указао да фактори који раде против Дејтонског споразума чине све да се он преобликује тако да буде непрепознатљив и да се неки други споразум инсталира на штету српског народа и Републике Српске, тако да у то смислу, када је ријеч о очувању Дејтонског мировног споразума, није оптимиста.
- Република Српска треба да истраје на томе да се он очува, али да се и припрема на раздруживање из БиХ и уједињење са Србијом јер све поуке које смо извукли као сада много искуснији народ у претходних 20 и више година говоре да Запад неће имати разумевање за те добронамјерне, дипломатске и политичке напоре Републике Српске да покуша да очува какву-такву БиХ - оцијенио је Раковић.
Према његовим ријечима, управо стога јер политичко Сарајево има намјеру да успостави унитарну државу којом ће командовати муслимани и да неки други фактори на Западу, такође, имају намјеру да Српску претворе у празну љуштуру, Српска треба као озбиљна држава да има алтернативна рјешења.
Сутра се навршава 27 година од када је у америчкој бази "Рајт Петерсон" у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак.
Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.