Научници пронашли највише дрво, високо 88 метара (ВИДЕО)
Послије три године планирања, пет експедиција и двонедјељног путовања кроз густу џунглу, научници су дошли до највишег дрвета које је икада пронађено у прашуми Амазона, високог као зграда од 25 спратова.
Џиновско дрво, чији врх штрчи високо изнад крошњи у природном резервату ријеке Иратапуру у сјеверном Бразилу, припада врсти Ангелим вермелхо на португалском или Dinizia excelsa на латинском. Дрво је високо око 88,5 метара са пречником од 9,9 метара. Откривено је 2019. захваљујући сателитским снимцима који су били дио пројекта 3Д мапирања.
Група научника и еколошких активиста, предвођена локалним водичима, покушала је да дође до њега исте године. Због тешког терена послије десетодневног хода по неприступачном терену, исцрпљени, са мало залиха воде и хране и са чланом тима који се разболио, морали су да се врате.
Још три експедиције кренуле су на пут истраживања у удаљени регион долине Јари резервата, који се налази на граници између држава Амапа и Пара. Откривено је неколико гигантских стабала, укључујући и највиши бразилски орах у Амазону, висок 66 метара.
Нова експедиција била је од 12. до 25. септембра, када су истраживачи путовали 250 километара чамцем, ријекама које су пуне брзака, а онда пјешке око 20 километара планинским теренима џунгле.
- Једног од чланова експедиције ујео је отровни паук, али је путовање било успјешно и важно за науку. То је била једна од најљепших ствари које сам икада видио. Просто божанско путовање по шуми у коју људи никада раније нису крочили - рекао је шумарски инжењер Дијего Армандо Силва са Савезног универзитета Амапа, који је помогао у организацији путовања.
Група научника је прикупила лишће, земљу и друге узорке, који ће се анализирани како би се сазнало колико је дрво старо. По процјенама то је најмање 400 до 600 година.
- У овом региону има пуно џиновских стабала која складиште угљеник. Око половина тежине џиновског дрвећа у региону је угљеник који се апсорбује из атмосфере, што је од суштинског значаја за сузбијање климатских промјена. Али упркос својој удаљености, гигантска стабла у региону су угрожена.
88 m tall tree in Brazil! Angelim vermelho (Dinizia excelsa)
— Toby Jackson (@Toby_D_Jackson) September 11, 2019
Read about the discovery and our journey up the Jari river to visit this giant tree here: https://t.co/nu2AyIAc3X
and here's the paper: https://t.co/7zugbwmdGW pic.twitter.com/7r5xumkjU3
- Иначе у резервату Иратапуру има много илегалних рудара злата, познатих по томе што доносе еколошко уништење - рекла је Жаклин Переира из еколошке групе "Имазон", која је помогла у организацији експедиције.
- Били смо одушевљени што смо пронашли ово џиновско дрво.То је веома важно у вријеме када се Амазон суочава са тако застрашујућим нивоима крчења шума.Током протекле три године, просјечно годишње крчење шума у бразилској Амазонији повећало се за 75 одсто у односу на претходну деценију - истакла је Жаклин Переира.