Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
13/06/2022 |  18:25 ⇒ 14/06/2022 | 08:50 | Аутор: РТРС

Вишковића у Јонском парламенту: Кључни моменти у српској историји везани за Крф (ФОТО/ВИДЕО)

Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић у вишедневној је радној посјети Грчкој, гдје ће се састати са представницима више грчких институција, привредницима и привредним удружењима.
Вишковић у Јонском парламенту - Фото: РТРС
Вишковић у Јонском парламентуФото: РТРС

У Јонском парламенту на Крфу за премијера Вишковића, Удружење српско-грчког пријатељства организовало је пријем, којем су присуствовали и градоначелница Крфа Меропи Идреу, посланици у грчком парламенту, Његово преосвештенство Митрополит Нектарије. Организован је и пригодан културно-умјетнички програм.

Фото: РТРС

Премијер Српске је у обраћању посланицима Јонског парламента указао на кључне моменте у српској историји везане за Крф.

- Албанска голгота и боравак српског народа на Крфу током Првог свјетског рата представљају кључне моменте у српској историји који остају дубоко укоријењени у души српског народа - истакао је Вишковић у обраћању, наводи се на Твитер профилу Владе Српске.

Вишковић је навео да делегација Републике Српске жели да промовише Српску и допринесе још јачим и чвршћим, пријатељским и братским везама Срба и Грка.

Премијер Српске претходно је посјетио Српску кућу на Крфу и положио вијенце на спомен обиљежје српским војницима на острву Видо.

Истакао је да је његова посјета острву Крф прилика да види шта су све наши преци преживјели и кроз шта су све морали да прођу како би ми данас уживали у српској државности.

Радован Вишковић на острву Видо (Фото: РТРС)

Подсјетио је да је велики број српске војске који учествовао на пробоју Солунског фронта долазио са простора Републике Српске. Острво Видо је однијело, каже, животе највећем број младих српских војника који су се, осим ратних дејстава борили и са тифусом, изнемоглошћу и глађу.

Радован Вишковић на Крфу (Фото: РТРС)

- Ти наши хероји, без обзира на све недаће, понашали су се веома часно, тако да је убрзо промијењена свијест домицијелног становништва након чега су наши војници на крају доживљавани као браћа. Добили су сву врсту помоћи која им је била потребна да врате снагу и да коначно сломе окупатора и однесу са савезницима велику побједу у Првом свјетском рату - напоменуо је Вишковић.

Вишковић је напоменуо да посјета острву Видо није туристичко путовање, него ходочашће, те да ће на једној од наредних сједница Владе Српске тражити од Министарства просвјете и културе Српске да у екскурзије за ученике средњих школа уврсти и посјету овом мјесту.

- То су наши преци заслужили и то је најмање што можемо да учинимо да им се одужимо. Јер, као што Јевреји имају своје ходочашће, то је за Србе Крф и острво Видо - рекао је Вишковић.

Он је истакао да та мјеста треба посјетити, видјети и преносити утиске свима који нису били у прилици да дођу.

Кустос Српске куће на Крфу Љубомир Сарамандић истакао је да је острво Видо мјесто гдје припадници српске нације најлакше пусте сузу.

Радован Вишковић на острву Видо (Фото: РТРС)

То је, каже, мјесто бола и туге, али и мјесто поноса.

- Моје дубоко увјерење за ове 22 године колико имам част да радим на овом мјесту, је да сви требамо да протумачимо овај историјски тренутак и да се не задржимо само на емоцијама, већ морамо да идемо корак даље и да створимо осјећај дужности и захвалности из које треба да изађе једна нова енергија и снага да савладамо препреке у будућности - нагласио је Сарамандић.

Радован Вишковић на острву Видо (Фото: РТРС)

О том периоду свједоче фотографије, документи и експонати излозени у Музеју на острву Крф, у истоименом граду.

Радован Вишковић у Солуну (фото: РТРС)