latinica  ћирилица
31/05/2022 |  08:42 ⇒ 08:52 | Аутор: РТРС

Професор у пензији из Бањалуке створио патент којим би Српска уштедила три милиона КМ

Перо Петровић, универзитетски професор у пензији из Бањалуке, ријешио је проблем одвода бујичних површинских вода с макадамских путева које проблеме стварају углавном на сеоским путевима.
Перо Петровић - Фото: РТРС
Перо ПетровићФото: РТРС

Употребом овог патента Република Српска би на годишњем нивоу уштедјела три милиона КМ.

Гостујућу у Разбудилнику Радија Републике Српске професор Петровић је рекао да је његов патент званично је признат и на снази је већ у петнаестак европских држава.

Патент се званично зове "Поступак одвода бујичних површинских вода са макадамских путева који су са подужним нагибом".

- Овим је ријешен један од проблема који су настали усљед промјене климе. Када су патенти у питању, може се патентирати производ или поступак, а у овом случају ради се о поступку - каже Петровић.

Како он прича, овим проблемом почео се бавити прије пет година у покушају да помогне својима у завичају на Борикама у Рогатици, којима су љетни пљускови разарали већ поправљене макадамске путеве на оном дијелу који је с успоном. Према неким процјенама, употребом овог патента Република Српска би на годишњем нивоу уштедјела три милиона КМ.

Према његовим ријечима, због промјене климе интензитет падавина у посљедњим деценијама је повећан, што доводи до појаве бујичних површинских вода на макадамским саобраћајницама са подужним нагибом.

- Вода онда отиче у подужном, а не у пројектованом попречном правцу. Усљед тога долази до одношења површинског слоја макадамског пута, што убрзава разарање коловозне конструкције и скраћује њен експлоатациони вијек. То доводи до потребе за чешћим поправкама и повећаним трошковима одржавања пута - додао је Петровић.

Предност овог патента у томе што бујичне воде уклања са макадамског пута прије него што достигну снагу потребну за његово разарање.

- Осим тога, на саобраћајници нема ни испупчења, а ни удубљења, тако да нема потребе за промјеном брзине при наиласку на дио пута гдје вода понире и одводи се са њега. Оно што је такође битно јесте да изведба овог рјешења на одређеној дионици макадамског пута не премашује трошкове једне њене санације - појашњава Петровић.