latinica  ћирилица
09/05/2022 |  10:40 ⇒ 13:51 | Аутор: РТРС

Широм Српске одата почаст погинулим у Другом свјетском рату (ФОТО)

Широм Српске положени су вијенци и одата почаст погинулим борцима и цивилима поводом 77 година од побједе над фашизмом у Другом свјетском рату.
Прњавор - Обиљежавање 9. маја - Фото: СРНА
Прњавор - Обиљежавање 9. мајаФото: СРНА

Испред Спомен-костурнице у Парку народних хероја у Добоју вијенце су положиле делегације Удружења "Антифашисти и борци Народноослободилачког рата" и Градске управе Добој.

Предсједник градског удружења "Антифашисти и борци НОР-а" Новак Радојчић рекао је да се слободарске и антифашистичке тековине морају потврђивати и његовати код младих упркос растућем ревизионизму историје. 

Он је навео да је крај Другог свјетског рата проглашен неколико мјесеци касније након капитулације Јапана којој је претходило америчко бомбардовање атомским бомбама Хирошиме и Нагасакија. Са добојског подручја у НОР-у је током Другог свјетског рата погинуло око 650 бораца.

У крипти Спомен-костурнице налазе се посмртни остаци и 111 устаника, од којих је 110 Срба, које је усташки пријеки суд у Добоју 1941. године осудио на смрт и стријељао.

Полагањем вијенаца код спомен-обиљежја борцима Народноослободилачког рата, те код споменика борцима одбрамбено-отаџбинског рата, у Омарској је традиционално обиљежен 9. мај - Дан побједе над фашизмом, уз поруке мира и жељу да се страдање какво је народ Козаре претрпио у Другом свјетском рату више никоме не понови.

Вијенце у Омарској положиле су делегације СУБНОР-а, града Приједора, борачких организација и политичких партија. Вијенац је положен и пред спомеником народног хероја Милоша Мамића.

Предсједник градске организације СУБНОР-а Вељко Родић изјавио је да је ово била још једна прилика да се ода пошта погинулим борцима из одбрамбено-отаџбинског и Другог свјетског рата и да се пошаљу порука мира и толеранције у читав свијет.

Он је потврдио да је са подручја Приједора погинуло 2.307 партизана бораца, те 4.037 жртава фашистичког терора, као и 990 дјеце.

Представници Општинског одбора СУБОР-а и општине Мркоњић Град положили су вијенце на бисту народног хероја Павла Џевера и скојевке Миље Ђукановић. Вијенци су положени и на споменик народном хероју Сими Шолаји на Превилима.
У НОБ-у је са подручја мркоњићке општине учестовало 1309 бораца, од којих је 525 погинило.

Фото: РТРС

Представници општине Шамац и општинске Борачке организације вијенце су положили на Спомен-обиљежје погинулим борцима и жртвама Другог свјетског рата те поручили да је српски народ значајно допринио слому нацизма и фашизма.
У Другом свјетском рату погинуло је 600 лица са подручја Шамца, од којих 187 бораца.

Треба угасити сваку клицу фашизма, да се то зло које је побијеђено 1945. године више никада не понови, речено је данас у Дервенти.

Вијенац испред споменика борцима Народноослободилачког рата /НОР/ положили су градоначелник Дервенте Милорад Симић, предсједник Градске скупштине Бојан Радановић и делегација Градске организације СУБНОР-а.

Предсједник СУБНОР-а у Дервенти Боро Прерадовић рекао је да се у Дервенти гаји антифашизам, што показује и данашње окупљање. Он је додао да је обавеза свих да се сјећају погинулих за ослобођење наших простора и народа.

Градоначелник Дервенте Милорад Симић рекао је да је потребно преносити младим нараштајима да се против фашизма треба борити.

Предсједник СУБНОР-а Раде Радоњић подсјетио је да се са подручја општине Прњавор у Другом свјетском рату борило око 4.500 бораца од којих је више од хиљаду погинуло, због чега се, како је оцијенио, такве историјске чињенице никада не смију заборавити.

- Наше школе би на овакве манифестације требале доводити нове генерације ученика јер се такве велике жртве не смију заборавити, ти људи су дали свој живот да ми живимо у миру и слободи - рекао је Радоњић.

Он је подсјетио да СУБНОР Прњавор у свом чланству има још само два преживјела борца из тог времена - Жарка Ковачевића и Бору Јовића, а да им у очувању сјећања на овакве историјске тренутке помаже и око 28 потомака старих бораца.

Општина Прњавор у рату од 1941. до 1945. године дала је четири народна хероја – Раду Врањешевић, Новака Пивашевића, Вида Њежића и Станка Вукашиновића.

У Костајници је обиљежен Дан побједе над фашизмом полагањем вијенца у градском парку на споменик погинулима у Народноослободилачком рату.

Вијенац су са сарадницима положили начелник општине Никола Јањетовић и предсједник Скупштине општине Милош Штековић.

Фото: СРНА

Он је рекао да ова општина има четири народна хероја - Петра Боројевића, Лазу Штековића, Петра Мећаву и Ранка Шипку, који су били борци легендарне Баљске чете.

Поводом 9. маја, Дана побједе над фашизмом представници општине Котор Варош и СУБНОР-а положили су вијенце на спомен-костурницу погинулим борцима из Другог свјетског рата, те поручили да никада не треба заборавити славне претке који су се борили за слободу.

Замјеник начелника општине Котор Варош Младен Тривуновић рекао је да никада не би требало заборавити жртве и претке који су пронијели славу по свијету, као одлучни борци за слободу.

Представник Општинског одбора СУБНОР-а Војо Главаш указао је на значај обиљежавања Дана побједе да би се истина преносила млађим генерацијама.

Он каже да је у Народно-ослободилачком рату учествовало више од 1.000 бораца са подручја которварошке општине, а 155 је дало живот за слободу.