Благојевић: Повећање цијена репроматеријала дефинисати уговором
- Како би се ријешио овај проблем, потребно је да уговорни органи у наредном периоду обавезно уносе одредбу о промјењивости цијена - рекао је Благојевић Срни.
Благојевић је навео да су међусобна права и обавезе учесника у грађењу у Републици Српској дефинисани Законом о облигационим односима, који даје могућност повећања уговорене цијене у зависности од повећања цијене елемената.
- Овај закон дефинише опције за уговарање цијене по јединици мјере или у укупном износу за цијели објекат, а јасно су дефинисани и услови под којима може доћи до измјена повећања уговорене цијене - појашњава Благојевић.
Благојевић подсјећа да су предузећа из ове области која су се пријавила на јавне позиве, односно тендере за извођење радова, конкурисала према цијенама материјала које су у том моменту биле актуелне на тржишту.
- Имајући у виду чињеницу да цијене грађевинског репроматеријала расту скоро свакодневно, а да већи број пројеката није реализован одмах након потписивања уговора, већ је рок извршења радова пролонгиран из различитих, објективних разлога жалби на тендере, промјене документације, привредници нису у могућности реализовати преузети посао по раније уговореној цијени - каже Благојевић.
Када су у питању грађевински радови које финансира неко јавно предузеће, локална самоуправа, Република Српска или институције БиХ, Благојевић каже да се спроводе конкурси или тендери за избор најповољнијих извођача у складу са Законом о јавним набавкама БиХ.
Благојевић је рекао да у овом закону, између осталог, пише да се цијена наведена у најповољнијој понуди, као и услови утврђени у тендерској документацији не могу мијењати, осим изузетно, ако то није наведено одредбом о промјењивости цијена у тендерској документацији, када се и та одредба уноси у уговор о јавној набавци.