latinica  ћирилица
30/01/2022 |  19:17 ⇒ 20:01 | Аутор: РТРС

У четири херцеговачке општине више пензионера него радника (ВИДЕО)

Од шест општина у Херцеговини, у четири живи више пензионера него радника. Подаци Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање показују да су они који привређују малобројнији од оних који примају пензије у Билећи, Невесињу, Љубињу и Берковићима.
Берковићи (фото:herceg.tv) -
Берковићи (фото:herceg.tv)

У Билећи, која је некада била позната као једна од општина са највећим бројем фабрика, у којој су били гиганти попут Билећанке, Млина, Ковнице, Зрака, Југомонтаже и многих других, сада се нема чиме похвалити. Фабрике су постале пусте хале, а Билећа мјесто гдје највише живи најстарија популација. Чак 2.733 пензионера у односу на 2.221 запосленог.

Веселин Вујовић, начелник општине Билећа, упозорава да Билећа полако нестаје јер, како каже, доста кућа је на продају, људи одлазе у Нови Сад, Бањалуку, и друге градове, а све због недостатка радних мјеста.

Локалне заједнице, у којима су радници изгубили битку, спадају у категорију неразвијених општина.

Статистика показује да Љубиње постаје град пензионера. Најстарија популација, која је пензију стекла у некој од овдашњих фабрика које су затворене прије двадесетак година, не криви младе особе које у потрази за послом одлучују да напусте Љубиње.

У Љубињу је на платним списковима свега 614 становника, а пензију прима чак 960 особа.

- Млади људи немају пуно времена да чекају, они можда имају стрпљења годину дана и када добију понуду у окружењу, они одлазе - истиче Стево Драпић, начелник општине Љубиње.

Економски најугроженију су становници Берковића. Из општинске управе кажу да нема много изгледа да ће се у будућности ствари промијенити у корист радника.

Ненад Абрамовић, начелник Општине Берковићи, истиче да се ова општина суочава са чињеницом да се број становника смањује, да се број старачке популације повећава, а да млади махом одлазе.

Међу позитивним примјерима у Хецеговини је Гацко, које има 1.712 запослених више у односу на пензионерску популацију. Слиједи Требиње, са 1.625 запослених више у односу на број становника који су завршили радни вијек.

Суморну слику у свим срединама већ годинама нарушавају негативни подаци о природном прираштају.