Њих је спасао кисеоник у рату - они су спасиоци живота у миру (ВИДЕО)
Двадесетдевет година касније, Ђорђе као полицијски службеник и Никола као љекар, несебично и свакодневно пружају помоћ другима.
У страховитом периоду када је 12 беба у бањалучкој болници преминуло због недостатка кисеоника, у јуну, те ратне 1992. године, Ђорђе је рођен као здрава беба. Међутим, неколико часова касније, за Васку, његову мајку, почиње кошмар, али и борба за живот сина.
Два дана по рођењу Ђорђу је позлило, дио плућа престао је да ради и био је прикључен на кисеоник. Доктори су Васки рекли да је жив, све док прима кисеоничку терапију. А, тих дана, понестајало је и посљедњих резерви кисеоника.
- Савјет безбједности није допустио авиону са кисеоником да полети из Београда, а овдје није било залиха, тако да су моја мајка и доктори апеловали преко медија да грађани донесу кисеоник који служи за заваривање, што су они и учинили - прича Ђорђе.
У то зло вријеме, три мјесеца прије трагедије "12 звјездица", у фебруару 1992. године рођен је и Никола Бојић. Никола, као пријевремено рођена беба, морао је бити у инкубатору, а већ у првом кварталу године владала је несташица кисеоника у Републици Српској.
- Рођен сам са 1.650 грама и 43 центиметара у дужини, а по рођењу сам изгубио још 200 грама, тако да је тих година са свим недостацима, било јако незахвално прогнозирати преживљавање. Ја сам добио 50 одсто шансе да преживим, али сам трудом, улагањем, знањем и несебичности Клинике за педијатрију и њиховог особља, данас ту гдје јесам - прича Никола.
Ђорђе и Никола - хероји од рођења - данас су у улогама полицијског службеника и љекара. Избор професије, кажу, био је логичан слијед након што су добили животну битку, да би, данас, 29 година касније, управо они пружали помоћ другима.