Шмит се неће обратити пред Савјетом безбједности, о ОХР-у ни ријечи
- Савјет безбједности, утврдивши да ситуација на подручју бивше Југославије и даље представља пријетњу међународном миру и безбједности, дјелујући у складу с Поглављем VII Повеље Уједињених нација: овлашћује државе чланице које дјелују кроз или у сарадњи с Европском унијом да у даљњем раздобљу од дванаест мјесеци, почевши од датума усвајања ове резолуције, успоставе мултинационалне стабилизацијске снаге (ЕУФОР АЛТЕА) као правног сљедбеника СФОР-ам под уједињеним заповиједањем и управљањем, које ће испуњавати своје мисије у вези с провођењем Анекса 1-А и Анекса 2 Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини и његових анекса (заједнички Мировни споразум, С/1995/999, Анекс ), у сарадњи с присутношћу Главног штаба НАТО-а, у складу са договорима између НАТО-а и ЕУ-а како је саопштено Савјету безбједности у њиховим писмима од 19. новембра 2004., у којима се признаје да ће ЕУФОР АЛТЕА имати главну улогу стабилизације мира у војним аспектима Мировни споразум, одлучује обновити овлаштење из ставке 11. своје резолуције 2183 (2014) за даљње раздобље од дванаест мјесеци почевши од датума доношења ове резолуције - наводи се у тексту резолуције.
Руска Федерације је, од почетка, инсистирала да се ОХР избаци из текста. У другој верзији резолуције која је била разматрању у понедјељак, ОХР је био наведен, али без бонских овлаштења. Али, у уторак поподне чланице Савјета безбједносати су усагласиле текст резолуције и, како се може видјети, ОХР и високи представник се нигдје не помињу.
У том тијелу Уједињених нација ће се свакако чути и глас Српске. Влада је упутила свој извјештај, у којем јасно стоји да је кризу у БиХ изазвао нико други до бивши и посљедњи високи представник Валентин Инцко, наметањем измјена кривичног закона.
Повезане вијести:
Дипломатска побједа Русије, ништа од обраћања Шмита у Савјету безбједности