Шта за Српску значи Додикова иницијатива о обједињавању функција? (ВИДЕО)
Њен предлагач српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ, упркос критикама из опозиције, каже да се ради о идеји која ојачава Републику Српску.
Дијелом је таквом види и струка из које ипак упозорење – опрезно са распакивањем Устава БиХ.
Избјегавање проблема у односима предсједника Републике и српског члана Предсједништва БиХ када су из различитих политичких опција, али и јачање функције предсједника у погледу репрезентовања Републике унутар и ван БиХ, неки су од главних аргумената Милорада Додика за приједлог обједињавања функције.
- Ја мислим да је то јачање. Заиста мислим да ако предсједник Републике борави у Бањалуци и борави једном седмично на састанку или два пута у мјесец дана одлази на састанак у Сарајево као члан Предсједништва носи иза себе мандат предсједника Републике, ја заиста мислим да је то моћно - изјавио је Додик.
Јасно је да овај приједлог, ако и буде усвојен, не може без уставних промјена.
Требало би да му претходе разговори. Додик их најављује прво са коалиционим партнерима, а потом и са осталим политичким представницима.
Идеја му је, тврди, да грађани Српске на идућим изборима бирају предсједника којем би онда Устав дао овлашћења за представљање Српске у Предсједништву БиХ.
Професор уставног права на Правном факултету Универзитета у Источном Сарајеву и један од аутора Устава Српске Радомир Лукић каже да није присталица распакивању Устава БиХ без великог разлога.
Додиков приједлог, признаје, има и добрих и лоших страна.
- Оно што је недостатак у том случају јесте превише велика концентрација моћи. То је оно чему један демократски Устав не би требао толико олако да прибјегава. Предност би такође била и наглашавање конфедералног елемента у Уставној структури БиХ - рекао је Лукић.
Уз то, Лукић сматра и да би проширивање овлашћења предсједника Републике омогућило изабраној личности да много адекватније брани и заговара интересе Српске на заједничком нивоу.
Баш у том смјеру иде и став Владе Симовића, доктора политичких наука и стручњака за изборни процес који Додикову идеју поздравља.
- Тиме би могли да очекујемо једну стабилнију, снажнију институцију, снажнију адресу која би могла да боље одговори изазовима Републике Српске у сложеном систему БиХ и сложеном систему међународних односа унутар којих партиципира и БиХ - нагласио је Симовић.
Од идеје до њеног потпуног усвања пут је ипак дуг.
Осим разговора са осталим представницима на политичкој сцени, те измјена Устава БиХ, за шта је неопходна подршка и из ФБиХ - она би подразумијевала и измјене одредаба Устава Републике Српске, што може и без потпуне сагласности опозиције, али уз двотрећинску парламентарну већину.