latinica  ћирилица
29/06/2021 |  19:53 ⇒ 20:12 | Аутор: РТРС

Сакупљање пчелињег отрова, опасан али и уносан посао (ВИДЕО)

Да ли отров може да буде лијек? Да, уколико је ријеч о пчелињем отрову или апитоксину. Утврђено је да ова супстанца помаже у лијечењу многих болести, чак и оних за које званична медицина није пронашла лијек, попут мултипле склерозе.
Пчела - Фото: илустрација
ПчелаФото: илустрација

Пчелар Сулејман Јакуповић из Козарца код Приједора више од деценије сакупља пчелињи отров. Све што произведе брзо прода, а и зарада је веома добра.

На почетку користио је корејске и кинеске апарате за сакупљање пчелињег отрова. Онда је одлучио да осмисли сопствени апарат, којим ће апитоксин сакупљати на најхуманији могући начин, без контакта пчела са струјом, и њиховог угинућа. Његов апарат, наиме, производи фреквенцију стршљена, који је природни непријатељ пчела.

- Пчеле осјећају као да их је напао стршљен, и убадају жаоке у тај мој апарат, односно стакла, остављајући мени драгоцјене капљице отрова - каже овај пчелар.

Да би се сакупио грам пчелињег отрова потребно је 90 хиљада убода пчела. Зато и не чуди што је цијена грам ове драгоцјене ступстанце око 70 марака. Сав произведени отров Сулејман брзо пласира, највише на америчко тржиште, гдје се користи у козметичкој и фармацеутској индустрији.

- Пчелињи отров најбољи је лијек за мултиплу склерозу, многе врсте реуме односно артиритиса, проширене вене, чак и снижавање притиска - истиче он.

Када саклупља пчелињи отров, Сулејман облачи специјално пчеларско одијело, јер када се укључи апарат за сакупљање пчелињег отрова, како каже, пчеле постају изузетно агресивне. 

Баш због тога, у руковању сa пчелама, а поготово њиховим отровом треба бити изузетно опрезан, упозорава Сулејман. Нарочито ако сте алергични.

-  Апитоксин не може човјеку направити штету ако се орално узима, јер га људска пљувачка разгради за два минута. Међутим, ако би га наносили на кожу треба бити јако опрезан, јер у једном граму пчелињег отрова има 90 хиљада убода пчела. То је једнако као да вас угризе 500 поскока - истиче Јакуповић.

Он је тренутно једини произвођач пчелињег отрова на овим просторима. Онима који би жељели да крену његовим путем, каже, радо би помогао, јер је потражња за апитоксином на свјетском тржишту велика. Истиче и да је обавеза свих да се према пчелама односe с поштовањем, јер је то важна животињска врста. Упркос томе, пчела је из године у годину све мање.