Правни тим генерала Младића покреће поступак ревизије пресуде (ВИДЕО)
Правило 119, дио Правилника о поступку и доказима Хашког трибунала, нада је тиму одбране генерала Ратка Младића. Оно предвиђа које су околности под којима одбрана или тужилац могу да поднесу захтјев за поступак преиспитивања, односно ревизије пресуде.
- Сад је прво потребна правилна анализа саме пресуде. На основу тога ћемо видјети у којем правцу треба да идемо и ићи ћемо у свим правцима којима буде потребно - рекао је син генерала Ратка Младића Дарко Младић.
Да ће тим одбране дефинитивно ићи у поступак ревизије, каже и главни бранилац Бранко Лукић. Он не жели да прејудицира резултат таквог поступка који је, тврди, изузетно обиман и комплексан.
- Процедура је таква да се прво од вијећа тражи дозвола за тај ванредни правни лијек и када та процедура прође, онда се организује једно мини суђење на којем се износе предложени докази који морају да буду нови - каже Лукић.
Правном тиму ће, кажу, од велике помоћи бити и издвојено мишљење судије Приске Матимба Нијамбе које се такође анализира. Бранко Лукић, али и члан тима одбране Миодраг Стојановић упућују на неколико грешака, међу којима и на временско-географски оквир, али и на поступак утврђивања одговорности на основу посредних доказа.
- Прекорачена је оптужница и територијално и временски и постоје чак инцидентни који уопште нису у оптужници. Судија Нијамбе је то препознала, ми смо то наводили у Жалби и током суђења, тако да је генерал Младић, чињеница је, осуђен за учествовање у удруженом злочиначком подухвату у БиХ када уопште није био на њеној територији, јер се налазио у Републици Хрватској - нагласио је Лукић.
И судија Матимба Нијамбе, али и чланови правног тима Ратка Младића, питају - како је вијеће могло да закључи да је Младић имао контролу над паравојним јединицама, упркос доказима о његовим напорима да такве јединице искоријени.
Подсјетимо, у уторак 8. јуна, изречена је правоснажна пресуда команданту Главног штаба Војске Републике Српске, генералу Ратку Младићу, којом му је, уз супротно мишљење главне судије Приске Матимба Нијамбе, потврђена доживотна казна.