Козара богатија за још једну уређену планинарску стазу
Седма уређена и обиљежена планинарска стаза на Козари дуга је шест километара. Протеже се од села Горња Ламовита, иде до Еко-центра Кањон, а завршава код Планинарског дома Превија.
- Стаза је укупне дужине, односно трајања два и по сата, шест километара је укупна дужина стазе. Врло је рекреатовна, погодна за све људе, љубитеље природе. Ово су већином радили водичи у саставу нашег савеза, атрактивна, три моста су урађена преко једне ријеке - рекао је Љубиша Араманда предсједник Планинарског савеза Републике Српске.
Предсједник Планинарско-скијашког друштво Превија из Ламовите Душко Блажић додао је да је терен разнолик.
- Има много воде, много шуме, још увијек очуване шуме, тако да је стварно уживање. Не знате да ли је љепше ићи према горе или према доље - рекао је Блажић.
У вријеме пандемије вируса корона, једна од ријетких свијетлих тачака је повратак природи, поручују у Планинарском савезу.
- Стазе се, кажу, најбоље одржавају, ако се што чешће и стално обилазе. Мислим да ћемо стећи навику да обилазимо ову, али остале стазе на Козари, којих има већ сада преко 300 километара и мисли да не требамо далеко да идемо од ове наше Козаре, јер на њој имамо све и много више него што рецимо имају на другим планинама - сматра Блажић.
Араманда наглашава да је превасходно здраво да се дође на Козару, да се прође, да се види не само дружење људи, него и љековито биље, гљиве.
- Све што нађемо, знали у природи, све је то здраво и квалитетно за наше здравље - додао је он.
Уређење стазе трајало је мјесец и по дана, а финансирало га је Министарство трговине и туризма Републике Српске, грантом од четири хиљаде КМ.
- Видимо и средства која су дата уложена су на одличан начин. Прије свега планине и природне љепоте су нешто што и Министарство и Влада Републике Српске подржава, чији развој подржавамо и заиста сматрамо да је то нешто што је вриједно улагања. То су наши потенцијали, љепоте Српске, нешто што морамо искористити у наредном периоду - нагласила је Сузана Гашић министарка трговине и туризма Републике Српске.
Планинарање је спорт којим могу да се баве сви узрасти. Потребна је релативно добра кондиција и здравствено стање, а добробити су вишеструке. У Планинарском савезу Српске поручују да долазак прољећа и љепших временских услова омогућава дуготрајнији боравак у природи, који опоравља и тијело и дух.