Ауто-пут Београд - Сарајево од Кузмина до Раче биће завршен до краја 2022. (ВИДЕО)
На једној обали Саве приводе се крају радови на доњем строју, на другој обали врше се припреме. На лијевој обали Саве у току је изградња ријечних стубова, изграђено је брдо које ће служити за нагуравање челичне конструкције, јединствен подухват по европским стандардима. На средини ријеке Саве необична слика.
- Практично, оградили смо један дио ријеке Саве, отимамо га од воде и зага се формира тако што се направи један одбрамбени систем од воде, затим се изврши подводно бетонирање да бисмо дошли до неког нивоа гдје у будућности треба са сувог да радимо када се то заврши. Онда се испумпава вода, практично, и ради заштитни челични појас како би конструција издржала налет воде ријеке Саве - истакао је Драган Јоцић, надзорни орган ЈП "Путеви Србије".
На градилишту је свакодневно 350 радника турске компаније "Ташјапи".
- Када се осуши вода ради се завршни слој бетона и практично као да смо на обали и такви радови се врше даље, формира се греда стуб, излазимо из ријеке Саве. Када се заврши, све ово што видите ће бити срушено и остаће стубови у води - појаснио је Јоцић.
Према ранијем договору, мост на Сави и дионицу ауто-пута Рача- Бијељина финансираће Влада Србије.
- Један од основних проблема код изградње било којег објекта, поготово аутопута и дефинисања трасе и експропријације, што се тиче овог дијела то је завршено, слиједи избор извођача радова - навео је Војин Митровић, министар транспорта и комуникација.
Заједнички гранични прелаз биће изграђен на страни Србије. У дијелу ауто-пута који пролази кроз Републику Српску, Рача –Бијељина –Брчко према Вукосављу, траса је позната, рјешавају се имовинско-правни односи. С друге стране, није познато да ли ће се кроз Федерацију, од Брчког до Тузле, ауто-путем или брзом саобраћајницом. Друга варијанта је Тузла – Жепче, па би до спајања дошло на Коридору 5Ц.