latinica  ћирилица
12/12/2020 |  12:40 ⇒ 19:54 | Аутор: СРНА

Распакивање Дејтона директан атак на даље постојање БиХ

Дејтонски мировни споразум је трајни правни и политички акт којим је успостављен одржив уставно-правни и политички оквир БиХ и зато је неопходно прекинути покушаје његове ревизије, јер је распакивање директан атак на интегритет и даље постојање БиХ у овим оквирима, један је од закључака научно-стручне конференције о Дејтонском споразуму.
Бањалука - научно-стручна конференција - Фото: СРНА
Бањалука - научно-стручна конференцијаФото: СРНА

Истакнуто је и да БиХ може опстати само на начелима равноправности два ентитета и три конститутивна народа, уз унутрашњи консензус и компромис.

Конференција под називом "25 година од потписивања Дејтонског мировног споразума" одржана је данас у Бањалуци у организацији бањалучког Удружења "Центар за лобирање", чији учесници су и позвали све органе и институције у БиХ да досљедно спроводе дух и слово Дејтонског споразума.

Професор Уставног права са Универзитета у Бањалуци Миле Дмичић рекао је новинарима да је Дејтонски споразум један од најзначајнијих и најуспјешнијих међународних уговора у савременој историји, јер је обезбиједио обустављање трагичних сукоба и настанак мира.

Према његовим ријечима, Дејтон је обезбиједио и успостављање мређусобних односа два ентитета у конституисању нове, сложене, двоентитетске БиХ, са специфичним уређењем и политичким системом.

- Морамо имати и један унутрашњи консензус и компромис као једино могуће рјешење да се БиХ стабилизује и да се на европском путу, колико је то могуће више, примакне стандардима и условима живота модерних демократских држава - навео је Дмичић.

Уколико се жели обезбједити модерна, правна, ефикасна и рационална држава, Дмичић сматра да се онда мора затворити Анекс 10 и прекинути мандат високог представника и свих "контролора и надзорника" у БиХ који више раде за њено растакање, него што раде на чврстини њеног европског пута и унутрашње стабилизације.

Професор Универзитета у Бањалуци Милош Шолаја рекао је да су се у свијету промјениле околности у односу на прије 25 година, тако да сада нико неће на директиван начин утицати на промјене у БиХ, те да је на унутрашњим актерима у БиХ да нађу рјешење за постојеће расправе и конфликте.

- Да ли ће се створити услови да се те унутрашње расправе и конфликти успију поставити на начин да о њима расправљају искључиво домаћи актери и да покушају наћи рјешење, то је можда данас највећа непознаница - истакао је Шолаја.

Професор Универзитета у Сарајеву и актуелни министар одбране у Савјету министара Селмо Цикотић рекао је да је Дејтонски споразум дао одговор на тренутке времена у којем је настао, али да не може бити "један до краја и неограничено валидан одговор, јер се мијењају и вријеме и околности".

Према његовим ријечима, многа рјешења војних, политичких и других аспеката "морају се надограђивати".

- Ако је Дејтон угрожен, угрожен је од нас самих. Нико га други није угрозио. Ако га ми не распакујемо, унапређујемо, дограђујемо у властитом интересу, онда ће околности по механизмима природних и друштвених закона то тражити - додао је Цикотић, који сматра да је војни аспект тог споразума договорен на најпрецизнији начин.