Истражилац УН тражи хитно ослобађање Асанжа
Асанж је први пут ухапшен прије десет година 7. децембра 2010. године.
Он се тренутно налазио у затвору "Белмарш" у Лондону гдје чека сљедеће рочиште 4. јануара на основу захтјева САД о депортацији.
- Британске власти првобитно су ухапсиле Асанжа на основу налога за хапшење који је објавила Шведска у вези са оптужбама о сексуалном нападу а које су касније одбачене усљед недостатка доказа - подсјетио је Мелцер.
Мелцер је нагласио да је Асанж данас у притвору само из превентивних разлога.
Он је напоменуо да Асанж није осуђивани криминалац и да не представља пријетњу тако да његов боравак у затвору под високим мјерама обезбјеђења није неопходно, нити је адекватно и нема никакву правну основу.
Истражилац УН не говори у име свјетске организације али им подноси извјештаје.
Асанж се у САД суочава са 18 тачака оптужнице повезаних са објављивањем 500.000 тајних података са детаљима о војним операцијама у Авганистану и Ираку.
Уколико би био проглашен кривим Асанж се суочава са затворском казном у трајању до 175 година.
Током 2012. године док је био ослобођен уз кауцију он је да би избјегао депортацију у Шведску затражио азил у Амбасади Еквадора у Лондону. Асанж је у дипломатској мисији провео седам година и Шведска је у међувремену одбацила оптужбе.
Предат је британској полицији у априлу прошле године након промјене власти у Еквадору и осуђен је на затворску казну због кршења условне казне.
Вашингтон је потом поднио званичан захтјев за изручење.
Мелцер је истакао да Асанж не би требао бити испоручен у САД усљед велике забринутости да му не би била поштована људска права.