latinica  ћирилица
07/12/2020 |  18:52 ⇒ 20:15 | Аутор: РТРС

Средња Трнова: Комшијска помоћ увијек добро дође (ВИДЕО)

Епидемија вируса корона није угрозила живот и рад мјештана Средње Трнове, угљевичке мјесне заједнице у којој живи 230 бошњака повратника, којима је пољопривреда једини извор прихода.
Сточарство - Фото: РТРС
СточарствоФото: РТРС

Баве се сточарством и ратарством. На падинама Мајевице није лако обрадити земљу и на вријеме засијати, зато је помоћ комшија од великог значаја. Са сусједним селом Доњом Трновом обновили су мобе, традиционални обичај помагања у обављању сезонских послова, али и друге врсте помоћи, што је значајно олакшало живот и рад мјештана мајевичких села.

Шесточлана породица Фикрета Мехмедбеговића бави се сточарством. У својим стајама имају 20 грла, осам је музних крава а остало, телад и товна јунад. Дневно производе око 120 литара млијека, а храну за стоку обезбјеђују на властитим и закупљеним ораницама.

- Не могу да се жалим, шта треба приуштим себи , од тога све зависи. Не треба се ослонити на једно. Некад добра цијена бикова, некада није, важно је да се има коме продати - каже Фикрет Мехмедбеговић.

Самил Мешић влатио се у Средњу Трнову 2002. године. Има супругу и четворо дјеце. Тови телад и обрађује 10 хектара земље. Каже, епидемија вируса корона није угрозила пласман њихових производа.

- Ми имамо овдје добар пласман. Овдје се неки Тејић, бави откупом, и држава нам је изашла у сусрет са овим откупом. Са пласирањем ми немамо проблем, овдје ништа није остало да се није продало - наглашава Самил Мешић.

Добросусједски односи мјештана два села, Доње и Средње Трнове оживјели су стари обичај -мобе, међусобног помагања у вријеме великих сезонских послова и такои олакшали живот и рад на имањима.

- Не може се платити то кад ти неко дође нешто да помогне и посао који би ја с једним трактором радио дан, два пет, то урадимо до подне, пар сати - каже Милош Ђокић, а Фикрет Мехмедбеговић додаје:

- Добро дође кад је силажа, кад је орање кад нас има више, да се уради што прије - поручује Фикрет.

Иако је мобу потиснула савремена механизација, мјештани два угљевичка села његују овај традиционални обичај помагања. Сложне комшије кажу, док буде моба биће и села и пријатеља.