Обиљежено 25 година од егзодуса Срба из Санског Моста (ВИДЕО)
Међу окупљенима на градском мосту било и Сањана који су се присјетили тешких дана, а један од њих је и Радослав Рашљић који је рекао како се десило све много брзо и да су морали бјежати са малом дјецом.
- Било нас је шесторо и ето сад сам се смјестио овдје у Гомјеници. Успомене су тешке, вријеме лијечи све и пребољело се, бар они који нису изгубили своје најмилије - рекао је Рашљић.
Сански Мост једна је од 13 општина које су до касног љета и јесени 1995. године биле у саставу Републике Српске.
Октобарских дана 1995. године из западнокрајишких општина насилно је протјерано више од 120.000 Срба.
- Ти људи су расељени по цијелом свијету, а сви би вољели да се врате на своје огњиште, бар у посјету. Међутим, тамо нема разумијевања за ове људе - рекла је предсједник приједорске Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Здравка Карлица.
Карлица је истакла да српски повратници и даље немају струје, иако је и прошле године апеловано да се однос према њима промијени.
- Прошле године смо са овог мјеста упутили апел да се понашају према нашим повратницима као ми према њиховим у Приједору, међутим, стање је непримијењено - нагласила је Карлица.
Замјеник начелника општине Оштра Лука Драган Мастикоса изјавио је да се овим окупљањем још једном указује на егзодус Срба 1995. године.
- Ако ми не обиљежавамо овај догађај и не обраћамо пажњу на то, сви ће на нас заборавити. Указујемо на то да се и на нашој страни десио егзодус - рекао је Мастокоса.
Он је указао на неке податке према којима је 1995. године у Санском Мосту било 28 500 Срба, а сада се према неким подацима тамо налази њих око 1 000. "Практично, тамо живи око 300 становника. Ми смо протјерани из Санског Моста", додао је Мастикоса.
Замјеник градоначелника Приједора Александар Миљуш рекао је да је Приједор примио многе становнике и избјеглице са подручја Санског Моста.