latinica  ћирилица
23/08/2020 |  19:47 ⇒ 20:22 | Аутор: РТРС

Интервентни откуп даје резултате (ВИДЕО)

Интервентни откуп тржишних вишкова поврћа, товне јунади и свиња, за шта је Влада из Компензационог фонда обезбиједила пет милиона КМ, даје резултате.
Купус - Фото: РТРС
КупусФото: РТРС

Месне индустрије затрпане су понудом товних бикова и свиња, па су неки већ испунили квоте. Пуне се и складишта прерађивачке индустрије.

За десетак дана откупљено је више од хиљаду и по тона поврћа. Рок за предају тржишних вишкова поврћа продужен је до 30. новембра.

Захваљујући интервентном откупу 6.000 бикова и 10.000 свиња, по цијенама већим од тржишне, празне се препуне штале. Сточари ће успјети да одрже производњу.

Зоран Глигоревић, узгајивач свиња из Тутњевца код Угљевика, каже да ће се на овај начин народ спасити, бар да не изгуби своје новце.

Поједини откупљивачи већ су испунили одобрене квоте јунећег меса па ће у наредном периоду бити прераспоређене.

- Процјена је да на тржишту немамо више од 7.000 до 8.000 тржишних вишкова јунади, а планиран је откуп 6.000 до 6.500, тако да неће бити проблема - наводи Зоран Малетић.

На нивоу БиХ воде се активности смањења увоза меса, а тржишне вишкове у наредном периоду ријешиће и извоз у Турску, који ће вршити три компаније из Републике Српске и ФБиХ.

- Ми планирамо да тај посао већ крене у августу, уколико дефинитивно Турска страна уважи примједбе наших прерађивачких капацитета и клаоничара, с обзиром на чињеницу да је неопходно обезбиједити банковну гаранцију за тај посао - појаснио је Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.

Када је ријеч о тржишним вишковима поврћа, они директно иду са њиве у прераду. Капије прехрамбених индустрија отворене су 24 сата за повртаре.

Не морају на пијаци данима да чекају купце и продају робу у бесцијење

- Да нема интервентног откупа ја бих морао све да бацим јер немам коме продати. Тешко иде на пијаци - нагласио је Вељко Кодрић из Црњелова. Са њим је сагласан и пољопривредник Душко Митровић.

- Паприка је јефтина, немамо коме да је продамо. Заодвољан сам што се тиче откупа - додаје Митровић.

Од планираних 8.000 тона, Сава Семберија већ је откупила 600 тона.

- Прерађено је преко 90 одсто од тих 600 тона. Сваки дан добијамо сировину која са њиве иде у производни погон. Све успјевамо да амортизујемо на дневном нивоу - каже Стеван Филиповић, директор Сава Семберија.

Младен Лазић, власник фирме Мамекс, сматра да ће на крају сви бити задовољни, с обзиром да има и подстицај Министарства пољопривреде.

У наредна три и по мјесеца у плану је откуп 20.000 тона поврћа.

Рок за интервентни откуп поврћа продужен је до 30. новембра да би се откупили и тржишни вишкови купуса који приспијева крајем октобра и почетком новембра.