За гасификацију источног дијела Српске 74 милиона КМ
За реализацију закључка задужују се Министарство финансија и Министарство енергетике и рударства Српске, док се за реализацију пројекта у складу са прописима задужује се предузеће "Сарајево-гас" Источно Сарајево, саопштено је из Бироа Владе за односе са јавношћу.
Пројекат гасификације источног дијела Републике Српске се састоји од три фазе, од којих су двије већ реализоване.
- Прва фаза је обухватила изградњу мјерне регулационе станице за `Топлане-ИНС` и конверзију котлова котловнице, који умјесто еколошки неприхватљивог мазута користе природни гас. Такође, у склопу пројекта извршено је и проширење дистрибутивне мреже у општинама Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа - наведено је у саопштењу.
Стављањем у погон топлане на гас у Источном Сарајеву обезбијеђено је утопљавање 70.000 стамбеног простора, 900 станова и 30 институција. Капацитет котлова, који је до сада био осам мегавати, повећан на 20 мегавати.
Друга фаза је обухватила изградњу гасовода Пале-Јахорина, те ће се општина Пале и Јахорина иницијално снабдијевати компримованим природним гасом.
Трећа фаза овог пројекта обухвата изградњу магистралног /транспортног/ гасовода на потезу од примопредајне станице Јаковице /Шековићи/ – Власеница – Милићи – Игришта – Хан Пијесак, чија је укупна дужина 48 километара, а процијењена вриједност износи 72.100.000 КМ.
Укупна вриједност пројекта изградње магистралног челичног гасовода на потезу примопредајна станица Јаковице /Шековићи/ – Власеница – Милићи и крак Власеница – Ски-центар "Игришта" – Хан Пијесак, заједно са трошковима експропријације износи око 74.000.000 КМ.
Гледајући на пројекат у ширем контексту, продаја природног гаса као еколошки прихватљивог енергента утицаће позитивно на смањење потрошње електричне енергије, а тиме се отвара могућност продаје вишка електричне енергије по много вишим цијенама од оних које плаћа конзум.
Изградњом магистралног гасовода и гасификацијом поменутих општина створиће се услови за развој индустријских зона, што даје могућност отварања производних погона који ће користити природни гас у технолошке сврхе, а прије свега омогућити запошљавање квалификоване радне снаге.
Употребом природног гаса у сврху топлификације смањује се ниво емисије штетних гасова и заштита животне средине.
Овим пројектом све републичке институције и установе ће се прикључити на природни гас, као и индустријски потрошачи.
Инвестиција треће фазе Пројекта гасификације источног дијела Републике Српске, односно гасификација општина Шековићи, Власеница, Милићи и Хан Пијесак, те Ски-центра "Игришта" је финансијски, економски и друштвено оправдана.