23/05/2009 | 14:52 | Аутор: СРНА
Бијељина-парастос за 3 000 погинулих
Поводом обиљежавања 17 година од оснивања Источно-босанског корпуса Војске Републике Српске (ВРС), на Тргу краља Петра Првог Карађорђевића у Бијељини испред споменика погинулим борцима Семберије данас је служен парастос за више од 3 000 припадника овог корпуса погинулих у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату.
Након пријема у општини Бијељина и парастоса, борци овог корпуса, делегације Борачке организације Републике Српске (БОРС) и општине Бијељина, општинско руководство, породице погинулих и бројни грађани положили су цвијеће и вијенце испред споменика.
Честитајући демобилисаним борцима овог копуса годишњицу формирања, предсједник БОРС-а Пантелија Ћургуз нагласио је да да је Источно-босански корпус дао је немјерљив допринос у одбрани РС.
"Од наредне године овај датум, који се данас први пут обиљежава организовано, имаћемо као датум од регионалног значаја којем ће бити посвећено више пажње", најавио је Ћургуз и подсјетио да само из овог корпуса данас има 9 000 демобилисаних бораца.
Он је додао да о страдању српског борца тек предстоји истинита прича, којом ће бити брањени темељи Републике, резултат борбе у протеклом рату и сама РС.
"Неко је негдје направио неки пројекат према којем смо ми агресори на БиХ и према њему се многи и односе тако према нама, зато се и подижу оптужнице против бораца ВРС, драконске казне се изричу само Србима, а најсвјежији примјер имамо у Лопарама, гдје је 21 српско село збрисано са земље и то само 20-ак километара од Кораја, јужније према Тузли. Око 38 000 становника српске националности је протјерано са тог подручја, а за многе се не зна ни данас гдје су", нагласио је Ћургуз.
Ћургуз је нагласио да разумије и хоће да подржи иницијативу да сваки појединац који је учинио злочин буде кажњен, али и друга страна мора коначно да каже да је и Армија БиХ чинила злочин што је евидентно.
"Монструозни злочин учињен је над Србима у Сарајеву, у Добровољачкој улици, `Тузланској колони`, Сијековцу, Купресу... и догађаји попут ових одредили су карактер рата", констатовао је Ћургуз и додао да је коначно вријеме да се о злочину "истином проговори и само њом дође до истине о збивањима у претходном рату".
Пуковник у пензији и ратни начелник оперативног одјељења команде Источно-босанског корпуса Раденко Генго рекао је да се овај корпус формирао "у ходу"‚ у току борбених дејстава , након што је отишла већина припадника бивше ЈНА.
"Остао је један мањи број страјешина и главни ослонац су нам биле резервне страјешине и старјешине бивше ЈНА. Стасавали смо из дана у дан тако да смо половином рата имали 27 000 војника и старјешина. Зона Корпуса била је од Зворника до ријеке Босне и бранећи своју земљу, осим на Мајевици, нисмо изгубили ништа од територије, али смо нажалост имали људске губитке. Изгубили смо 3 000 војника и четири команданта бригаде, три начелника штаба и бригада", нагласио је Генго додавши да је више од 9 000 бораца овог корпуса теже и лакше рањено.