latinica  ћирилица
01/06/2020 |  07:03 ⇒ 08:43 | Аутор: РТС

Анархија у САД - ватре око Бијеле куће, хаос у Филаделфији (ФОТО/ВИДЕО)

Широм Америке било је нереда током пете ноћи протеста због убиства Џорџа Флојда. Ватре око Бијеле куће, распад система у Филаделфији, протести у укупно 140 градова...

Власти у Вашингтону увеле су полицијски час, пошто бројне полицијске снаге ни послије неколико сати нису успјеле да зауздају учеснике протеста, окупљене око Бијеле куће.

Шериф у Оукленду у Калифорнији саопштио је да је, у вријеме протеста у том граду, побјегао тигар. Локални зоолошки врт је, пак, саопштио да су сви тигрови на броју.

Неколико пожара запаљено је у непосредној близини мјеста у којем бораве предсједници САД, а пошто сузавац и пендреци нису успјели да обесхрабре демонстранте, уведен је полицијски час.

Тај потез власти, међутим, није обесхрабри демонстранте који су наставили да пале ватре недалеко од Бијеле куће.

Протести се, како пише Њујорк тајмс, одржавају у 140 грдова у САД. Полиција је до сада ухапсила више од 4.000 људи.

Једнако драматично било је у Филаделфији, гдје су се демонстранти у неколико наврата сукобили са полицијом, а изгредници су поразбијали и затим опљачкали неколико великих продавница.

Догађаји у овом граду у први план избацили су дубоке подјеле које владају у врху власти, па су локални званичници већи дио ноћи, како пише Филаделфија инквајерер, провели међусобно се оптужујући ко је крив због чињенице да су демонстрације дочекали неспремни.

Током нереда, из ватреног оружја рањено је најмање 13 особа, укључујући и дванаестогодишњег дјечака, којег су у руку погодила два метка.

До касно увече по локалном времену, полиција је ухапсила око 300 људи, од чега 66 због пљачке и четворо због напада на снаге реда.

У Минеаполису, гдје су и почели протести који су се, касније проширили широм САД, због кршења полицијског часа ухапшено је 150 особа.

Током протеста, у масу од око 1.000 људи улетио је камион. Возач је одмах ухапшен, а полиција је саопштила да "можда није знао да су пут блокирали демонстранти". У овом инциденту није било повријеђених.

У Бостону, учесници протеста запалили су неколико полицијских аутомобила.

У Њујорку, полиција је ухапсила Кјару де Бласио, ћерку градоначелника највећег града у САД. Она и још стотињак људи одбили су да се склоне са улице, када им је то наредила полиција, јавља Њујорк пост.

Такође у Њујорку, полицајци су напали новинара Вол стрит џурнала и у неколико наврата га штитом ударили у главу.

У Бирмингему у Алабами, демонстранти су срушили споменик посвећен Конфердерацији.

Локалне власти отпустиле су двојицу полицајаца у Атланти, наводећи да су били претјерано насилни према особама које су на силу извукли из аутомобила.

Нереди су забиљежени и у Детроиту, Сан Дијегу, Портланду...