Парламент Српске: Стране судије морају да оду из Уставног суда БиХ
Информацију је предложила предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић, након недавне одлуке Уставног суда БиХ о пољопривредном земљишту, а Закључци су усаглашени на консултативном састанку који је сазвао предсједник Парламента Српске Недељко Чубриловић.
Народна скупштина је са 72 гласа за и два против усвојила Информацију у вези антидејтонског дјеловања Уставног суда БиХ.
Парламент је са 70 гласова за и два против усвојио Закључке у вези антидејтонског дјеловања Уставног суда БиХ које су усагласили предсједници парламентарних странака Милорад Додик (СНСД), Мирко Шаровић (СДС), Бранислав Бореновић (ПДП), Ненад Нешић (ДНС), Петар Ђокић (СП), Недељко Чубриловић (ДЕМОС), Драган Чавића (НДП) и Ненад Стевандић (УС).
Закључци у вези антидејтонског дјеловања Уставног суда БиХ:
1. Народна скупштина Републике Српске потврђује приврженост Републике Српске Општем оквирном споразуму за мир у БиХ, посебно изворном тексту Устава БиХ као Анекса 4.
2. Народна скупштина Републике Српске обавезује представнике Републике Српске у инстутицијама БиХ да предложе у Парламентарној скупштини БиХ усвајање Закона о престанку мандата страних судија и избору домаћих судија у Уставном суду БиХ.
3. Народна скупштина Републике Српске задужује Владу Републике Српске да настави раније започете преговоре са Владом Федерације БиХ са циљем дефинисања граничне линије између Републике Српске и Федерације БиХ, а у складу са Анексом 2 Општег оквирног споразума за мир у БиХ.
4. Народна скупштина Републике Српске обавезује представнике Републике Српске у институцијама БиХ да обуставе доношење било каквих одлука у органима БиХ до усвајања Закона о престанку мандата страних судија и избору домаћих судија у Уставном суду БиХ и његовог ступања на снагу.
5. Народна скупштина Републике Српске наглашава да је Република Српска страна потписница свих анекса Општег оквирног споразума за мир у БиХ, самим тим и Анекса 4 који је Устав БиХ.
6. Народна скупштина Републике Српске потврђује да су високи представници и Уставни суд БиХ кршили Дејтонски споразум и Устав БиХ и на тај начин измијенили политички систем супротно Општем оквирном споразуму за мир у БиХ, а који је уговор међународноправног карактера.
7. Народна скупштина Републике Српске обавезује све институције Републике Српске да не прихватају и не проводе било какве будуће антидејтонске и недемократске одлуке високог представника и Уставног суда БиХ.
8. Народна скупштина Републике Српске тражи да представници Републике Српске у заједничким органима БиХ обавијесте Народну скупштину о провођењу ових закључака у року од 60 дана.
Ток расправе на посебној сједници Парламента можете погледати ОВДЈЕ.