

У "Исламској држави" ратовало 1.200 терориста са Балкана, од тога 350 из БиХ
Према овој повјерљивој документацији, до које je дошао портал banjaluka.net, примат на Балкану у доприносу исламском тероризму има Косово са укупно 403 службено призната припадника на 1,9 милиона становника, што их сврстава на прво мјесто у Европи по броју одлазака терориста на ратна подручја. Затим слиједи Албанија са 180 до 200 припадника на 2,8 милиона становника, БиХ са око 350 припадника на 3,5 милиона становника и Сјеверна Македонија са 156 на два милиона становника.
Према информацијама Стејт департмента, у свим овим земљама постоје и заједнички проблеми истрага и интервенција од којих су најважнијии мањак људских и економских ресурса ислаба комуникација између безбједносних служби.
- Шта значи повратак тих терориста на Балкан, шта ће то значити и колики је то стварни проблем знаће се врло брзо, након што повратници издрже своје симболичне казне за учешће у борбама на страни такозване "Исламске државе" и АлКаиде у Сирији и Ираку - наводи се у овој документацији.
Међутим, за домаће правосуђе представља проблем што нема конкретних доказа да су чинили злочине и учествовали у стрељању, клању или декапитацији заробљеника.
Безбједњаци упозоравају да ће у релативно кратком периоду, за неколико година, ти људи формално-правно бити слободни грађани на овим просторима, који су одслужили своје казне, а који се сигурно неће одрећи своје радикалне вјерске и терористичке идеологије, те ће као такви и даље представљати велики извор угрожавања безбједности на нашем подручју, посебно са аспекта тероризма и екстремизма.
Поред тога, у овој документацији се још наводи и да западни Балкан има и цијели проблем везан за економску инфилтрацију Турске и Катара у Албанији, Сјеверној Македонији, Косову и БиХ, што значи инфилтрацију која иде на руку идеолошкој инфилтрацији везаној за Муслиманско братство.
- Индоктринацију при томе спроводе различите исламске невладине организације које имају за циљ издоминирати исламом на Балкану. Те организације ће сигурно остварити контакт са повратницима из Сирије и Ирака и наставити рад са њима као хуманитарне организације - упозорава се у документима безбједносних агенција у БиХ.