Додик против НАТО интеграција; Први пут уважен став Српске
- Годину дана су вођене расправе о Програму реформи БиХ. У овом документу су три кључне ријечи, то је да се не прејудицира чланство у НАТО, за разлику од раније када су кључне ријечи биле интеграције у чланство - рекао је Додик у обраћању на посебној сједници Народне скупштине.
Он је подсјетио да је БиХ 2000. године исказала опредјељење за НАТО.
- НАТО је присутан на овим просторима још од 1995. године када је ушао као дио мировних снага максимално са 60.000 припадника. Прије овога бомбардовао је Републику Српску, а послије тога Србију - додао је Додик.
Он је нагласио да је до усвајања Резолуције о војној неутралности у Народној скупштИни оријентација БиХ била ка чланству у НАТО.
- Зато је Српска предузела мјере како би се постојеће активности довеле у питање. Био је важан консенсуз свих политичких странака које су исказивале јединствен став о НАТО јер су навеле да то мора бити оспоравано чињеницом да смо бомбардовани и да је све везано за успостављање границе на Дрини. То је био јединствен став Народне скупштине и у том погледу је осигуран је консензус - истакао је Додик.
Према његовим ријечима, спорно је било преношење перспективне војне имовине као имовине БиХ, што није прихватила Република Српска.
- У Републици Српској ниједна локација није пренесена на БиХ и тиме смо остали досљедни опредјељењу да се сачува имовина Српске. Српска је остала досљедна да се војна имовина не може отуђивати од Српске, што је омогућило застој у НАТО интеграцијама - навео је Додик, који је напоменуо да је предмет спора био и Акциони план за чланство.
Посланици опозиције ометају Додиково обраћање.
ДОКУМЕНТ ОЗБИЉАН, НИЈЕ РИЈЕЧ О ИЗДАЈИ
Додик је рекао је да је документ Програм реформи БиХ озбиљан, те да није ријеч ни о каквој подвали, нити издаји.
- Ово нема нигдје у свијету да је парламент утврдио Резолуцију о војној неутралности, а да је нека посланичка група овдје донијела НАТО заставу. Документ је озбиљан, а морате признати да је веома тешко доћи у позицију да став БиХ о НАТО-у буде промијењен - рекао је Додик.
Он је истакао да је урађен добар посао за Српску јер БиХ сада не прејудицира чланство у НАТО.
- Тиме смо остали досљедни Резолуцији о војној неутралности и очуван је консензус свих политчких партија у Српској. Он је подразумијевао да се не смије бити направљена граница на Дрини и да се мора слиједити пут Србије - навео је Додик.
Он је поновио да Република Српска подржава политику војне неутралности.
- Не постоји данас монолитни савез који управља свијетом. То је омогућило да се покажу и друге земље које имају војни потенцијал, а примјер јесте Русија која је уништила терористичку `Исламску државу` која је пријетила цивилизацији. САД су једна од најјачих војних сила, али ова земља није могла очувати и манифестовати некадашњу снагу и нису више монолитни центар - рекао је Додик.
Он је навео да ће излазак Велике Британије из ЕУ утицати на позицији Уније која није спремна за пријем нових чланова.
У ПРОГРАМУ РЕФОРМИ НЕ ПРЕЈУДИЦИРА СЕ ЧЛАНСТВО У НАТО
Додик је рекао да се у документу Програм реформи БиХ не прејудицира чланство БиХ у НАТО.
- Овај докуменат је пред вама и то је вјерни одраз докзумента који ће бити послат у НАТО у Брисел - истакао је вечерас Додик.
Он је рекао да се овај документ већ сада налази на веб страници Предсједништва БиХ, истичући да је могуће удовољити захтјеву опозиције да виде верзију овог документа на енглеском језику јер ту нема никаквих тајни.
- Радовао сам се овој сједници парламента Републике Српске зато што вјерујем да ова тема завређује да се о њој прича на озбиљан начин - истакао је Додик.
Он је рекао да у парламенту Републике Српске нема озбиљног амбијента, али да разумије да је ово све демократија и да људи имају право да изражавају свој став.
- Поштујем њихов став и чињеницу да опозиција није гласала за скупштинску Резолуцију о војној неутралности Републике Српске - истакао је Додик.
Додик је навео да нису постојали услови за формирање Савјета министара све док се није укључила међународна заједница која се у том процесу показала као консолидован преговарач.
Он је додао да су преговори били тешки и дефинисани чињеницом да је у БиХ код израде овог тијела била српска, бошњачка и хрватска страна коју предводи ХДЗ, те Комшић и међународна заједница.
Према његовим ријечима, Комшић је инсистирао да нема формирања власти на нивоу БиХ без усвајања акционог плана за чланство, док Хрвати које представља ХДЗ нису инсистирали на томе да се НАТО интеграције претпоставе формирању власти на нивоу БиХ.
Додик је рекао да су међународне снаге од почетка преферирале НАТО, док је позиција ЕУ у тим разговорима била веома јасна и односила се на чињеницу да је за даљи европски пут БиХ неопходно да БиХ испуни три услова, од којих је један био формирање власти на нивоу БиХ.
ПРОТИВ САМ НАТО ИНТЕГРАЦИЈА
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик истакао је да је против НАТО интеграција и да се важна опредјељења Српске налазе у Програму реформи БиХ, те да ништа није урадио на штету Српске.
- Овим документом смо успјели да прекинемо континуитет опредјељења БиХ за НАТО. Вратили смо Српску у позицију да је фактор одлучивања и биће све видљивија. Први пут српски члан Предсједништва БиХ тражи овакву расправу, а не као што је био Младен Иванић и нико не треба сумњати да ћу покренути питање виталног националног интереса. Демократска расправа у Народној скупштини је дозвољена, али није уништавање имовине - рекао је Додик.
Он каже да нема намјеру да полемише са било киме из ПДП-а и СДС-а и да Програм реформи није Годишњи национални план /АНП/.
- СДС и ПДП су имали прилику на нивоу БиХ да одбију АНП, а они су га само скидали са дневног реда. У Српској је људима јасно да Додик и његова политичка снага не могу учинити ништа што је штетно за Српску. Против сам НАТО интеграција и не морамо да се укључимо у интеграције јер би дио суверенитета пренијели на савез који нас је бомбардовао. То би било прање за оно што су нам урадили, односно убијали нашу дјецу - додао је Додик.
Он каже да је циљ да Српска буде фактор број један у БиХ и да је спремна на договор, а не послушност.
- Република Српска је до 2014. године била фактор у БиХ. Промјеном позиције 2014. године и долазак СДС-а и ПДП-а на власт на нивоу БиХ је та позиција изгубљена. Доласком сада на власт СНСД-а ту позицију ћемо вратити - рекао је Додик.
Он је подсјетио да су ПДП и СДС промијенили Пословник о раду парламента БиХ, а један од срамних докумената јесте и Стратегија спољне политике БиХ коју је подржао Иванић.
- Промјене Пословника значи и промјене процедура приликом избора комисија. Нама је избијена из руке значајна полуга и стављена могућнсот да само један посланик може да представља Српску, што се није смјело догодити. СДС и ПДП су игнорисали став Народне скупштине и срамно гласали за измјене Пославника - навео је Додик.
Он је напоменуо да ће избором Савјета министара бити вратићена позиција Српској какву је имала и подсјетио да је влст на нивоу БиХ нудио ПДП-у и СДС-у, што су одбили.
- Жао ми је што нису могли да сагледају актуелна политичка кретања. Могли су да поправе имиџ, а овако ће га још срозати, јер носе етикету издајника - каже Додик.
Он је подсјетио да ће се о одлуци о чланству у НАТО-у морати изјаснити Предсједништво и парламент БиХ у коме Српска у Представничком дому има девет посланика, а у Дому народа четири делегата.
- Ниједна одлука која није у интересу Српске неће проћи. Одбијамо било какво тумачење да је овај документ АНП или МАП. Предлажем да се Народна скупштина реферише према овом документу онако како пише, односно да не може бити кориштен за процес интеграције у НАТО - рекао је Додик.
Он је навео да документ не садржи ни питање везано за реформу полиције и не прелази оквире онога што је својствено земљама које су неутралне.
- Народна скупштина нека иницира да на нивоу БиХ буде сачињен документ који ће се односити на сарадњу и са другим војним савезима. Тиме ћемо манифестовати право да сарађујемо са регионалнм и глобалним савезима. Спреман сам да кажем да настављамо борбу за нашу повећану аутономију, уколико БиХ не буде поштовала нашу уставну позицију. Фактор смо самом чињеницом да о овом документу расправљамо у Скупштини и то је промјена у односу на 2014. годину. Нећемо против Русије, границу на Дрини и да перемо савјест НАТО-а због онога што су нам урадили. Нека опозиција ово каже ако смије - рекао је Додик.
Он каже да неће бити дозвољено да Оружане снаге БиХ учестују у вјежбама у близини руске границе.
- Не може се десити док је ове политичке структуре да Оружане снаге БиХ буду дио мисије на Косову. Република Српска не дозвољава да БиХ призна Косово. Овим смо афирмисали политичку неутралност јер нећемо радити ништа што је супротно интересима Русије, Србије и Републике Српске - закључио је Додик.
Предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић по два пута опоменуо је поједине посланике опозиције због нарушавања мира у Скупштини.
СПРЕМАН САМ ПРИХВАТИТИ СВАКУ ОДЛУКУ ПАРЛАМЕНТА СРПСКЕ
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да је спреман да прихвати сваку врсту одлуке парламента Републике Српске.
- Ако он подразумијева да овај документ угрожава интересе Републике Српске спреман сам да поднесем оставку - рекао је Додик.
Додик је поручио да Република Српска неће у НАТО зато што је НАТО бомбардовао српски народ.
- Нећемо границу на Дрини, нећемо да будемо мимо Русије и нећемо да их морално оперемо од онога што су нам урадили - истакао је Додик.
Он је рекао да је прихватањем Програма реформи БиХ Република Српска фактор.
- Сама чињеница да о овоме расправљамо у Народној скупштини Републике Српске ми смо фактор, нисмо поданици, ми смо субјект и то је промјена у односу којег смо имали 2014. године до сада - напоменуо је Додик.
Додик је поручио опозицији да су "службеници НАТО-а и невладиног сектора такозваног запада".
- Ви сте они који не смијете ништа да говорите. Ви нисте ниједну ријеч рекли против НАТО-а, него само нападате мене - навео је Додик.