Традиционално брање траве иве на Озрену
Увјерени у њену љековитост ка врху Гостиља на надморској висини преко 700 метара пјешачили су и млади и стари. Сви су жељели убрати траву, на коју су вијековима становници Озрена поносни.
- Она је баш овдје укоријењена, удомаћена, чим је влажност остане коријен и она опет оживи, зато се и каже "заклела се трава ива да од мртва прави жива" - Ткаже Бранкица Софренић из Бољанића.
Ружа Нинковић из Текућице истиче да баш важност овог датума.
- Баш данас се мора набрати и то хвала Богу користи баш данас. Бери ти и други дан , али ово је закон данас набрати - тврди Ружа Нинковић.
Са берачима и мјештанима на врх Гостиља у пратњи градоначелника Добоја попео се и кинески амбасадор. Чај скуван од лањске траве иве допао му се, а каже да и у Кини има слична љековита травка.
- То је слично као ива али тако се не зове, то такође има сличну функцију и имамо неке приче око тога - поручио је Jи Пинг, амбасадор Кине у БиХ.
Борис Јеринић, градоначелник Добоја, волио би побратимљење са Кинезима.
- Чак сам ја предложио да нађемо град у Кини који има љековито биље, да нам амбасадор помогне како би се побратимили и то би мислим био јединстен случај можда и у свијету - напомиње Јеринић.
Обичај је ушао на УНЕСКО-ву листу заштићеног нематеријалног културног насљеђа Републике Српске. То је обавеза надлежнима да заштите сам локалитет Гостиља и брање траве иве.
- Трава ива ће се и даље брати, и даље ће је мјештани Гостиља, Добоја, Озрена и читаве Српске и шире практиковати овај обичај, с тим да ће постојати одређена правила да се не чупа из коријена, да се сијече маказицама - каже Тања Ђаковић, помоћник министра за културу.
Иницијативу за заштиту брања траве иве покренули су у Соколском друштву из Бољанића. То је подржао, а потом и кандидовао Музеј у Добоју и ресорно министарство.