Чубриловић: Прегласавање никада није донијело ништа добро
Коментаришући спорни закључак Предсједништва БиХ који је усвојен без консензуса, Чубриловић је оцијенио да је то очигледно штетна одлука по виталне ентитетске интересе Српске, посебно када је ријеч о пограничним питањима са сусједном Хрватском.
- Са Хрватском имамо најдужу гарницу, много граничних прелаза и желимо да односи двије земље буду на највишем нивоу. Закључци Предсједништва то не обезбјеђују - рекао је Чубриловић током расправе о приједлогу одлуке о потврђивању изјаве српског члана Предсједништва БиХ, према којој је по виталне интересе Српске веома штетан закључак о прихватању званичног става БиХ о наставку изградње моста Комарна-Пељешац, донесен без консензуса на сједници Предсједништва.
Он је рекао да је са Хрватском потребно даље саобраћајно повезивање, те да се мора ријешити питања границе у Костајници.
- Слично питање имамо у Братунцу, када је ријеч о Србији. Дакле, сва питања са сусједима треба ријешити преговорима - истакао је Чубриловић.
Он је навео да би спорни закључак Предсједништва могао угрозити изградњу Пељешког моста који је подржала ЕУ, а што би реципрочно могло довести у питање изградњу моста на Сави код Градишке, који је витални интерес Српске.
- Пељешки мост се гради у складу са Конвенцијом УН о праву мора и БиХ ће имати приступ отвореном мору. Саобраћај на мору неће бити угрожен. Поновићу, Српска је опредијељена да се проблеми граница рјешавају у цјелости, не партикуларно, а то је и обавеза БиХ. Морамо ријешити питања границе прије чланства у ЕУ, а овим закључцима се угрожавају европски пут и добросудсједски односи - нагласио је Чубриловић.
Он је рекао да остали чланови Предсједништва траже прекид градње Пељешког моста, иако је у поодмаклој фази градње и већином је финансиран средствима ЕУ.
- Ови спорови пред међународним судовима не би били ријешени у корист БиХ и погоршали би односе са Хрватском, која би касније могла оспорити европски пут БиХ - указао је Чубриловић и констатовао да је сваки мост симбол повезивања.