

16/01/2011 | 16:37 | Аутор: СРНА
ПРЕМИНУО АКАДЕМИК БРАНКО МИЛАНОВИЋ
У Бањалуци је данас у 81. години преминуо академик Бранко Милановић, члан Академије наука и умјетности и Сената Републике Српске.
Академик Милановић радио је као професор на универзитетима у Сарајеву, Новом Саду и Бањалуци, а ужа научна област била му је српска књижевност 18. и 19. вијека. Био је директор Института за књижевност у Сарајеву.
За дописног члана Академије наука и умјетности Републике Српске изабран је 1997. године, а за редовног 2006. године. Постао је Сенатор Републике Српске у другом сазиву Сената 2009. године.
Био је члан Удружења књижевника Српске и предсједник савјета часописа за књижевности и културу "Нова Зора", те један од покретача књижевног часописа "Путеви" у Бањалуци.
Добитник је Кочићеве награде за књижевност и историју 2000. године.
Академик Милановић један је од првих научника на југословенском простору који је докторирао на књижевном стваралаштву нобеловца Иве Андрића.
Вријеме и мјесто сахране академика Милановића биће накнадно објављено.