Дијаспора значајна за одрживи економски раст и већу запосленост у Српској (ФОТО)
Током два дана, 200 учесника из више од 30 земаља, учествовало је на три панела чији циљ је боље повезивање дијаспоре и матице. Форум је оцијењен успјешним, a организатори очекују да ће у наредном времену донијети и конкретне резултате.
Сарадња привредника у првом плану. На панелу "Дијаспора за развој Српске", указано је на значај дијаспоре за одрживи економски раст и већу запосленост у Српској. Међу учесницима био је и Стојан Стевановић, предсједник Удружења српских привредника у Швајцарској. Власник хотела у Цириху, у родним Лопарама отворио је своју фирму.
- Ја сам уложио у свој подмајевички крај. Уложио сам у Лопаре доста и не само ја, него сам радио на томе. Нас петорица из Швајцарске отворили смо фирме у Лопарама, уложили смо ту. Ево нека стоји и на Форуму као модус улагања у Српску да се може улагати у Републику Српску. Имамо и два човјека из Аустрији које су отворили фирму у Лопарама - рекао је предсједник Удружења српских привредника у Швајцарској Стојан Стевановић.
Срби у Линцу показали су се као савјесни привредници и радници који имају највише прековремених сати рада и најмање користе годишњи одмор. О томе свједочи Александар Ченић, власник компаније која у овом аустријском граду послује већ 30 година, а размишља и о отварању пословнице у Српској.
- Сваким даном све више мијењам своје мишљење о Републици Српској, наравно у позитивном смислу. Јер сам видио да је Република Српска са овом Владом коју сада има на најбољем путу да понуди сигурност што је сваком од нас најважније за отварање фирме - изјавио је предсједник Европске иницијативе за јужну и југоисточну Европу Александар Ченић.
Панел "Дијаспора за 21. вијек" понудио је одговоре на питања о новом концепту умрежавања, дигиталном повезивању матице и дијаспоре и о улози младих као носиоцима развоја и промоције. Указано је и на услове у којима наши студенти студирају у иностранству, који су означени као знатно тежи него домаћим студентима.
- Сматрам да тај већи труд који се од наших студената очекује добра ствар, јер стичу радне навике и могу да се боре за своја права у туђој средини и тако промовишу свој народ кроз своје успјехе - каже Катарина Грек из Организације српских студената у иностранству.
Предсједник Владе Српске Радован Вишковић затварајући други Форум дијаспоре истакао је да је Форум оправдао очекивања, јер су изнесена бројна мишљења, поруке и идеје о унапређењу сарадње са дијаспором које ће допринијети развоју Српске, што је заједнички циљ. Надлежно Одјељење, које је Влада почетком године успоставила у оквиру Министарства за европске интеграције, учесницима Форума представила је Стратегије за сарадњу са дијаспором Републике Српске.
- Четири кључна правца у којима треба да се крене јесу очување националног идентитета, економска сарадња у области ИТ сектора, спорта, културе и јача сарадња институција Српске са дијаспором - навео је министар за европске интеграције и међународну сарадњу Републике Српске Златан Клокић.
Иако је форум званично завршен, организатори су за учеснике припремили још активности – туристички обилазак Бањалуке, који је планиран за сутра. Планиран је обилазак Храма Христа Спаситеља, Господске улице, Музеја Републике Српске и тврђаве Кастел.