ЕРС извезла вишкове струје у вриједности од 196 милиона КМ
Електропривреда Републике Српске је у прошлој години произвела нешто више од 6.000 ГWх електричне енергије, од чега је трећина, као вишак производње након што су подмирене потребе домаћих потрошача, пласирана на страно тржиште.
Просјечна извозна цијена била је око 84 КМ по МWх, чиме је остварен приход 196 милиона КМ.
РиТЕ Угљевик су и протекле 2018. године били међу највећим произвођачима електричне енергије у систему ЕРС са 30,74 одсто учешћа у укупној производњи.
"Од тога је 1.350.505 МWх испоручено домаћем тржишту, а 414.381 МWх је као вишак електричне енерије, преко ЕПС извезено на инострано тржиште. Остварен приход по основу продаје електричне енергије је 103,8 милиона КМ на домаћем тржишту и 37,1 милион КМ од извоза. У укупном приходу од продаје електричне енергије који износи непуних 141 милион КМ, приход од извезене електричне енергије износи 26,3 одсто", рекао је Чедомир Стојановић, вршилац дужности директора РиТЕ Угљевик.
ТЕ Станари је цијелу производњу од око 2.090 ГWх, са просјечном цијеном од 83,49 КМ, испоручила на страно тржиште и остварила приход од 174,5 милиона КМ. Тиме су произвођачи електричне енергије у Српској остварили највеће учешће у укупном извозу из Републике Српске.
"Однос увоза и извоза бољи је у Републици Српској него у Федерацији БиХ. Индустријска производња у Српској у 2018. години је повећана за 3,6 одсто у односу на 2017. годину. У подручју производње и снабдијевања електричном енергијом, гасом и паром, раст производње износи 19,8 одсто", истакао је Анто Гајић, предсједник Подручне привредне коморе регије Бијељина.
Цијена електричне енергије за домаће потрошаче је 57 КМ за МWх, што је за 27,48 КМ јефтиније у односу на цијене електричне ненергије коју је Српска извезла у Србију, Словенију, Црну Гору, Хрватску, Чешку и Швајцарску.
Најбољи извозни резулати остварени су у првој половини прошле године, захваљујући повољној хидролошкој ситуацији.