Собрање засједа о измјенама Устава
Албанска странка БЕСА тражи да буде избачен појам "македонско држављанство". Преговори се настављају вечерас. Буде ли удовољено Албанцима, премијер Зоран Заев изгубиће подршку осам посланика опозиционе ВМРО-ДПМНЕ, које је раније придобио за промјену имена Македоније. Пред Собрањем - демонстрације.
Једну албанску партију Зоран Заев придобио је тако што је прихватио да се у Устав унесе да Македонија граничи са пет држава међу којима и самопроглашеним Косовом. Са лидером Алијансе Албанаца, Зијадином Селом, Заев је договорио и да у преамбули Устава пише грађани "Сјеверне Македоније" а не Македонци и остали. Међутим, то није довољно за албанску партију Беса која хоће да се у пасошима додаје албанска националност.
"Суштина протвиљења Бесе је да садашања формулација оставља утисак да ће Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми и сви остали у земљи бити Македонци. Свакако да је држављанство македонско и тако ће остати. Нема дилеме о томе. Радимо на проналажењу рјешења за техничке формулације да би сви били Македонци као грађани Републике Северне Македоније, а ипак Албанци и друге етничке заједнице да не буду Македонци у етничком смислу", објаснио је Заев.
Заев нема потребну двотрећинску већину без обе албанске партије, али и осам посланика опозиције које је раније придобио да гласају за промјену Устава. У току су преговори како би се нашла прихватљива формулација за све.
"Па можда постоји опција да пише грађани Републике Македоније, па етницитет, а за Макеоднце, па Македонци", рекао је политички аналитичар Петар Арсовски.
За то вријеме, остатак опозиционе ВМРО-ДПМНЕ, се противи било каквим измјенама Устава и протествују заједно са још неколико група грађана и удружења.
"Данас је завршни чин срамотног процеса у који Републику Македонију гурају премијер Зоран Заев и владајућа већина. Промјена Устава није добила подршку на референдуму, али они спроводе тај процес користећи судске и тужилачке механизме за уцјену народних посланика. Остаје да се каже да име не мијењају грађани већ 80 посланика које су придобили уцјенама и пријетњама", истакао је лидер ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.
Чињеница јесте да је подршку промјени устава пружило осам посланика опозиције који су на дан гласања пуштени из кућног притвора и против којих су се тада водили поступци за упад у Собрање. С друге стране, аналитичари су увјерени да ће Заев са Албанцима направити договор, јер сматрају да је њихово противљење само прикупљање поена пред изборе.