Дачић: Хрватска нек се извини Србима за геноцид, па нек онда дијели лекције
Дачић је, реагујући на оптужбе хрватског Министарства спољних послова да својим критикама на рачун премијера Хрватске Андреја Пленковића "отежава помирење", напоменуо да у Хрватској сада живи само 180.000 Срба, од 560.000 колико их је живјело 1991. године.
Он је рекао да је питање да ли реинтеграција значи и враћање протјераних, или је то реинтеграција само оних које нису побили, протјерали или покатоличили, како је то исто изрекао Миле Будак.
Дачић је упитао и како Срби из Хрватске могу да изврше агресију, сами на своје територије гдје су живјели.
Он је истакао да је помирење могуће само уз међусобно уважавање и поштовање, уз потенцирање заједничких интереса, умјесто разлика.
Хрватско Министарство спољних и европских послова осудило је у уторак, 8. јануара, изјаву Дачића, у којој је критиковао говор премијера Андреја Пленковића на божићном пријему Српског народног вијећа у Загребу да је процес мирне реинтеграције једна од највећих оставштина првог хрватског предсједника Фрање Туђмана.
Хрватско Министарство тврди да такве Дачићеве изјаве представљају "извртање историје и негирање чињеница чиме се отежава истинско помирење".
Дачић је за "Блиц" рекао да ће најмање трећина амбасадора Србије током ове године бити замијењена новим кадровима.
Србија има 69 амбасада, а у 27 држава дипломатама је истекао мандат, а рок службе се завршио и амбасадорима при УН и НАТО.
Мандат је окончан и амбасадорима у Израелу, Индији, Јапану, Канади, Кини, Конгу, Кореји, Кувајту, Анголи, Аргентини, Албанији, Аустралији, Бјелорусији, Бразилу, Бугарској, Мексику, Мјанмару, Румунији, Русији, Украјини, Холандији, Црној Гори, Чешкој, Швајцарској, Македонији, Мароку, Тунису.
У појединим од ових амбасада дипломате су већ два мандата што је случај са Москвом и Тираном.