Додик: Поточари су у суштини војно гробље
- Ми тражимо формирање међународне комисије која ће утврдити шта се у Сребреници и око ње догађало током цијелог рата, а не само за девет дана, како је урађено - нагласио је Додик.
Он је за београдски лист Ало истакао да Српска не жели да омаловажи ничије страдање, па ни бошњачко, и поновио да је извјештај, у којем се налазе и имена 59 људи који су живи, представљао "лаж о Сребреници" јер је сачињен под притиском тадашњег високог представника Педија Ешдауна.
Став Стејт департмента о поништавању извјештаја о Сребреници Додик је оцијенио као реаговање дијела старе администрације, односно "људи који су на причи о Сребреници направили политичке каријере".
- Захтјев за истину је на нашој страни. Ми не желимо никога да сакријемо, волио бих да и Америка никога не жели да сакрије - рекао је Додик.
Предсједник Српске рекао је да ће Република Српска тражити столицу у УН уколико западне силе успију да "прогурају" самопроглашено Косово у УН.
- То је идентична ситуација. Ако велики свијет мисли да /самопроглашено/ Косово има то право и ако је до сада подржавао да има статус недовршене државе, зашто би нама овдје то неко оспоравао, по ком принципу међународног, а и моралног права? - пита Додик.
Он сматра да је за српски народ на Космету најбоље да се разграничи са Албанцима, а у БиХ са Бошњацима, указујући да "свијет иде ка томе".
- Сада се ствара глобализација са другачијим предзнаком, а то је да се првенствено јачају национални и државни идентитети. Ми, Срби, морамо разумјети какво вријеме долази и видјети шта је национална политика у наредних 100 година. И ми можемо да кажемо - "Србија, Република Српска и српски народ прије свега" - рекао је Додик.
Он је рекао да Република Српска поштује Дејтонски мировни споразум, али да је јасно да је БиХ неодржива, јер нема основни консензус.
Говорећи о могућности постизања коначног рјешења за Косово и Метохију, Додик је навео да ако је варијанта реинтеграција цијелог Косова и Метохије у систем Србије "онда то има своје реперкусије на политички систем власти и структуру власти у Србији".
- Ако би Албанци били конститутивни народ у Србији, морали бисте да им дате гаранције да ће имати једну од три најважније фунције у држави и знатан број министара у Влади. Да ли је Србија спремна да то прихвати? - пита Додик и додаје да прво треба одговорити на то питање.
Поводом најаве министра безбједности у Савјету министара Драгана Мектића о доласку полиције из Федерације БиХ на границу Републике Српске, Додик је поручио да ће Бањалука то спријечити, јер је, према Уставу БиХ, безбједност у Српској у надлежности полиције Републике Српске.
- Стални су напади на полицију Републике Српске, а врхунац је ова неартикулисана Мектићева изјава. То ћемо сматрати нападом, биће упозорени да се врате, а ако то не учине, биће употријебљена сила - поручио је Додик.
Предсједник Српске најавио је да ће на састанку са министром спољних послова Русије Сергејом Лавровим који 17. септембра долази у Бањалуку разговарати о свим актуелним темама и истакао да ће Лавров присуствовати и освештању темеља српско-руског православног центра, у оквиру којег ће бити грађена и црква у руском стилу.
Поводом коментара да је "руски човјек" због добрих односа са Русијом, Додик је поручио да је он "човјек српског народа".