"Плави кит" - опасна манипулација дјецом
Делић је оцијенио да је опасно што родитељи немају увид у то шта им дјеца раде на мобилним телефонима, таблетима и рачунарима.
"Они би требало да нађу начин како да приступ тој игрици забране одређеним шифрама, јер је креатор ове игрице, која подразумијева и то да се неко самоповређује, показао своју патолошку тежњу за манипулацијом и доминацијом над дјецом и људима", рекао је Делић.
Он је упозорио да код нас ни у овом случају не постоји прецизна правна регулатива.
"О томе говори и чињеница да данас на интернету можете пронаћи и нацрте за прављење атомске бомбе. Ипак, озбиљније државе такве опасне апликације, сајтове или у овом случају игрице контролишу и надзиру путем надлежних органа, полиције и обавјештајних служби", навео је Делић.
Он је истакао да су игрицама попут "плавог кита" најподложнија дјеца и адолесценти чије се личности тек формирају.
"Они желе да учествују у нечему оваквом чак и ако то може да има фаталан исход. Желе да се покажу одраслијима и зрелијима него што јесу", оцијенио је Делић.
Он је констатовао да интернет, поред бројних предности, донио отуђење
и дјеце и људи, који се више не друже и не играју на игралиштима, већ те потребе задовољавају путем мобилних телефона и рачунара.
У Републици Српској нема пријављених случајева или сазнања да су дјеца играла игрицу "плави кит", речено је јуче Срни у Министарству унутрашњих послова Републике Српске /МУП/.
"МУП нема сазнања, нити пријава да је неко играо ову игрицу у Републици Српској", навела је портпарол МУП-а Мирна Миљановић.
За игрицу "плави кит" тврди се да је опасна, јер дјецу позивају на самоубиство.
У Министарству образовања Кантона Сарајево потврдили су да су у понедјељак, 22. маја, добили пријаву да има наговјештаја да је ученик играо игрицу "плави кит" и да ће предузети све како би утврдили у којој је мјери играна игрица и да ли се ученик повриједио.
У овој игрици од дјеце се тражи да извршавају свакодневне задатке који се пред њих поставе. Први задаци су релативно безопасни, попут цртања плавог кита на руци, а касније укључују и саморањавање, док је посљедњи задатак увијек фаталан - починити самоубиство.
Извор: Срна