Имунизација кључна за смањење стопе смртности од рака грлића материце
Окупљање око 60 љекара и фармацеута из Републике Српске организовано је с циљем унапређења знања и подизање свијести о важности имунизације против хуманог папилома вируса /ХПВ/, главног узрочника рака грлића материце, једне од најозбиљнијих пријетњи здрављу жена.
Од почетка програма, више од 3.200 особа примило је вакцину у Републици Српској, док је у федерацији БиХ вакцинисано око 4.000 особа.
- Подизање свијести о важности превенције путем ХПВ имунизације кључно је за смањење стопе оболијевања и смртности од рака грлића материце - рекла је начелник Службе за епидемиологију на Институту за јавно здравство Републике Српске Нина Родић Вукмир.
Она је истакла да здравствени радници имају пресудну улогу у едукацији и мотивацији грађана за ову врсту заштите.
Рак грлића материце, узрокован инфекцијом ХПВ-ом, представља велики проблем. ХПВ инфекција најчешће нема симптома, па може проћи непримијећено.
Када се симптоми појаве, обично укључују гениталне брадавице или промјене на кожи и слузницама које могу бити претканцерозне.
Начелник Клинике за гинекологију и акушерство Универзитетског клиничког центра Републике Српске Весна Ећим-Злојутро рекла је да ова болест посебно погађа младе жене у доби од 20 до 45 година, што додатно наглашава потребу за превенцијом.
- Сваке седмице у БиХ три жене изгубе живот због рака грлића материце, док у свијету годишње од ове болести умире више од 250.000 жена - рекла је Злојутро.
Имунизација против ХПВ-а је најефикаснија мјера превенције. У земљама ЕУ ова метода се већ више од десет година примјењује у националним имунизационим програмима, посебно код дјеце школског узраста.
Свјетска здравствена организација препоручује вакцинацију дјевојчица и дјечака узраста од девет до 14 година, док поједине земље омогућавају имунизацију и младим женама до 26 година.
Радмила Стевандић Беговић, координатор за ХПВ имунизацију у Дому здравља Бањалука, каже да се све чешће младе особе суоче са тако једном страшном дијагнозом
Програм имунизације у Републици Српској представља значајан корак ка бољој здравственој заштити жена, али даљи рад на повећању обухвата и едукацији јавности остаје приоритет.
Радионици, првој овог типа, која је завршена данас, присуствовао је и декан Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци Ранко Шкрбић.
БиХ је по обухвату вакцинације и даље иза земаља регије. Предњаче Хрватска и Словенија, а прате их Сјеверна Македонија и Црна Гора.