latinica  ћирилица
12/10/2016 |  15:42 ⇒ 19:51 | Аутор: РТРС

Зашто банке не враћају мјенице након отплате кредита? (ВИДЕО)

Када се поздрави са посљедњом ратом кредита, просјечан потрошач најчешће не пита шта се дешава са његовим кредитним фајлом и документима у њему. Тако не пита ни за мјенице које је морао да потпише. Иако би ове документе банка требало да врати, то се најчешће дешава само ако је клијент довољно упућен, па их затражи писаним путем.

До посљедње рате има још много, али Младен Бубоњић зна шта треба да уради када кредит исплати. Мјеницу, каже, неће оставити банци на располагање.

- Када смо подизали кредит, јесмо попуњавали, односно потписивали те мјенице. Али, свакако мислимо да тражимо или да банка поништи, или да нам, наравно, врати, каже Бубоњић.

Након исплате кредита, мјеница се клијенту враћа, или се уништава. Међутим, мало њих зна да се то ради, искључиво, на захтјев клијента.

- Банка нема обавезу самостално да враћа мјеницу. Има обавезу да информише клијента да су измирена сва дуговања, а на захтјев клијента мјеницу може да врати. Клијент може даље да је користи као средство плаћања или средство обезбјеђења. Више се у новије вријеме користи као средство обезбјеђивања кредита у нашој или некој другој банци. Исто тако, на захтјев клијента, мјеница се поништава и архивира заједно са осталом документацијом, везаном за наведени кредит, истакла је ТО2 Драгана Нишић, портаполка Нове банке.

Међутим, многи тај захтјев не подносе. Разлог – клијенти нису довољно упућени у процедуру.

- Врло мало су упознати са тим. Обично и постоји некакав страх од могуће злоупотребе тих мјеница. Мада, врло је мала вјероватноћа да би се те мјенице могле злоупотријебити с обзиром да је сваки број мјенице, односно свака мјеница, везана за постојећи уговор. Даје се једна мјенична изјава гдје стоји који је број мјенице, тако да врло мала је могућност за злоупотребу, сматра Предраг Дудуковић, СWОТ.

Уколико клијент не поднесе захтјев за поврат или уништавање мјенице, она ће бити архивирана, заједно са осталом кредитном документацијом.

- Банка ниједна нема интерес да задржи мјеницу. Значи, сваки клијент, у било којем моменту, може да се обрати банци, односно нашим службеницима, или писаним путем или лично поднесе захтјев или за враћање мјенице, или за поништење. Самим тим, минимизира се, управо, могућност злоупотребе, додала је Нишићева.

Случајева злоупотребе мјеница на подручју Босне и Херцеговине, до сада, није било – истичу економисти. Међутим, не значи да није могућа.

- Може клијент имати одређених проблема. Међутим, на крају би се, ипак, то доказало да клијент није крив за то. И, ако клијент сматра да би могао имати неких проблема, једноставно да упути захтјев банци да се та мјеница уништи, или да му се врати, наглашава Дудуковић.

У протеклих неколико година, у само неколико случајева, клијенти су били принуђени да потраже додатну помоћ.

- Приговора је било свега неколико у протеклих пет година. С тим да је једна од функција приговора и то да банка, ипак, кад заприми приговор провјери своје интерне процедуре. Тако да оне финансијске организације које су, можда, и добиле приговоре од својих клијената, можда су кориговале те праксе у својим организационим дијеловима, за убудуће, истакао је Владимир Рудић, омбудсман за банкарски систем Републике Српске.

Појави ли се проблем, приговор прво треба да се упути банци. Међутим, некад је потребна и додатна помоћ у рјешавању спорова, да би се избјегла завршница пред судом.

- Да би се избјегли такви поступци, посебно у овим случајевима који се могу ријешити на овај начин, ми кроз поступак посредовања, давањем препоруке банци да поступи у одређеном случају на одређени начин, настојимо посредовати између корисника и давалаца финансијских услуга и ријешити њихов спорни однос, закључио је Рудић.

Да до спорног односа уопште не дође, по исплати кредита, клијент треба од банке да захтијева своју мјеницу. Цијела процедура врло је једноставна и не одузима много времена. А може да приштеди евентуалне непријатности.