07/06/2013 | 16:15 | Аутор: РТРС
"Сарајево није сигуран град за Хрвате и Србе"
Након демонстрација и блокаде зграде заједничких институција, Срби и Хрвати се више не могу осјећати безбједно у Сарајеву, што је некоме и био циљ, изјавио је портпарол ХДЗ 1990 Весо Вегар.
"То је једна врло ружна порука и они који су режирали јучерашње догађаје то су и постигли. Једно одређено вријеме ситуација у Сарајеву неће бити каква је била прије ових демонстрација",констатовао је Вегар.
Он је додао да су сваке демонстрације, у одређеној мјери, више или мање политичке, те да ће политички фактори увијек наћи простор и за остварење својих политичких циљева. " Након овог случаја сигурно знамо да безбједносне агенције нису до краја независне и професионалне и да су зависне о центрима политичке моћи, тј. о јаким политичким личностима на јавним функцијама или у сјени", навео је он. Вегар је оцијенио да је јуче дошло до једне нетипичне, али врло опасне талачке кризе у којој је било "заробљено" више од хиљаду људи, међу којима и велики број странаца који су се затекли у згради парламента.
Никола Ловреновић замјеник предсједника ХДЗ БИХ, каже да није проблем само ЈМБ. "Долазимо до компромиса тешко. И када дођемо до неког споразума требало би га чувати као мало воде на длану. Ја се, ипак, надам да је ово негдје другдје и неко други радио и да парламентарна већина није имала своју улогу", навео је Ловреновић.
Петар Ђокић, предсједник социјалистичке партије, истиче да је индикативно да ниједан од високих функционера из реда Бошњака није био у згради Парламентарне скупштине, због чега је упитао: "Гдје је била блокада? Да ли је неко раније имао информацију о овом догађају? Начин извјештавања ФТВ и БХТ упућује на то да је спреман сценарио."
Према мишљењу Марка Павића, предсједника Демократског народног савеза, то је био оркестрирани напад на Републику Српску и на све њене кадрове да би се међународној заједници представило да РС не може опстати. "То је покушај стварања унитарне БиХ", истиче Павић.
"На сједници НСРС јасно треба рећи да безбједносне агенције нису урадиле свој посао", рекао је лидер ПДП Младен Иванић. Он сматра да рад заједничких институција треба да буде настављен, али не у Сарајеву.
"Замислите да се то десило у Републици Српској, већ би био напад. Очекујем јасан став и од међународних институција, а подржавам захтјев да се иде на посебну сједницу НСРС. Треба дати оцјену промашаја безбједносних институција и врло јасно ставити шта се очекује од њих у заштити посланика и делегата", каже Иванић.
Након што су многи прозвали бошњачке партије као организаторе тзв. талачке кризе, нико из СДП-а и СББ-а, као чланова владајуће шесторке, није желио да да изјаву за Радио-телевизију РС.