

У Штутгарту обиљежавање 80 година од пробоја из Јасеновца

Сајићева је навела да догађај организују Српско просвјетно и културно друштво /СПКД/ "Просвјета" у Њемачкој у сарадњи са бањалучким друштвом "Просвјета" и Генералним конзулатом Србије у Штутгарту.
Она је истакла да је поводом тога јуче разговарала са предсједником СПКД "Просвјета" из Њемачке Богданом Брезовац и са предсједником Градског одбора СПКД "Просвјета" из Бањалуке Жељком Вујадиновићем, који ће да буде гост предавач. Сајићева је рекла да је Вујадиновић историчар и професор Универзитета у Бањалуци.
Она је изразила велику захвалност друштвима "Просвјета" из Њемачке и Бањалуке за организацију овог предавања, напомињући да је Јасеновац мјесто страдања, мучења и иживљавања нељуди над људима само зато што су били Срби, Јевреји или Роми или су имали различиту идеологију.
- Ово је његовање културе сјећања са жељом да се никад и нигдје овако нешто ниједном народу на свијету не понови. Ми старији морамо чувати и учити млађе да не забораве Јасеновац. Нама остаје да његујемо сјећање на недужне жртве, да чувамо истину од заборава - поручила је Сајићева.
Она је напоменула да је током састанка било ријечи о њиховим досадашњим активностима, о плановима за наредни период и могућностима сарадње.
- Без обзира на турбулентне историјске прилике које су пратиле СПКД "Просвјета" од оснивања 1902. године па све до данас, њени циљеви су увијек остајали исти, а то је културно и просвјетно уздизање српског народа, његовање традиције и чување историје - истакла је Сајићева.
Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у Јасеновцу је током Другог свјетског рата убијено 700.000 људи, међу којима је 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја и 127.000 антифашиста, а страдало је и 20.000 дјеце.