latinica  ћирилица
26/04/2025 |  10:25 ⇒ 10:33 | Аутор: СРНА

Шеранић: Специјализацијом, едукацијом и платом задржати медицински кадар

Министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Ален Шеранић рекао је за Срну да ни Република Српска није изузетак, нити усамљен примјер када је ријеч о одласку здравствених радника у земље ЕУ, истакавши да улагањем у стручно усавршавање и плате тај процес може бити успорен.
Шеранић гостовао у подкасту Срне - Фото: СРНА
Шеранић гостовао у подкасту СрнеФото: СРНА

- Република Српска се не може поредити са појединим земљама ЕУ када је ријеч о појединачним уговорима. Оно са чим се можемо такмичити јесте да се кроз друге ствари ангажујемо и задржимо медицински кадар - истакао је Шеранић, гостујући у подкасту Срне.

Он је нагласио да то подразумијева већи број специјализација, као и едукацију медицинског кадра.

- То је и ствар поштовања радника једног система. Један сегмент јесте простор и опрема, али и едукација здравствених радника, првенствено младог кадра - навео је Шеранић.

Он каже да је одлазака било и да ће бити, када је ријеч о медицинском кадру, али и додаје да о томе говори и Свјетска здравствена организација.

- Ми имамо изазова када је ријеч о примарним здравственим установама, а не болницама. Млади чекају прилику у болницама, за разлику од специјалиста породичне медицине - истакао је Шеранић.

Министар је навео да постоји потреба, али и велико интересовање специјалиста породичне медицине, да се продужи број година за одлазак у пензију.

- Постоји интересовање да се продужи одлазак у пензију са 68 година живота - додао је Шеранић.

Он је напоменуо да су и локалне заједнице упутиле захтјев да се омогући да подигну плате за 25 одсто медицинском кадру и специјалистима породичне медицине, да би задржали оптималан ниво здравствене заштите.

- Имамо неколико мјера које комбинујемо да би се изборили са миграцијом кадра у здравственој заштити - истакао је Шеранић.

У ПРИПРЕМИ ЗАКОН О СОЦИЈАЛНОЈ КАРТИ, СТРУЧНА РАСПРАВА 13. МАЈА

Када је ријеч о социјалној заштити, министар Шеранић је навео да је у припреми нови систем увођења процјене појединаца у смислу добијања одређених права.

- То радимо заједно са УНИЦЕФ-ом. Имамо пилот пројекат у Дервенти - истакао је Шеранић.

Он наводи да је пракса показала да је долазило до преклапања надлежности када је ријеч о социјалној заштити између локалних и републичких институција.

- Механизам функционалности даје нам могућност да сагледамо ширу слику процјене датих права. Сада је то веома круто постављено. Овдје ћемо добити ширу слику - рекао је Шеранић.

Када је ријеч о социјалној заштити, Шеранић је најавио одржавање стручне расправе почетком маја о изради закона о социјалној карти.

- Позивам све заинтересоване да се одазову 13. маја у Народној скупштини. Важно је да утврдимо критеријуме - рекао је Шеранић.

Он је истакао да није ријеч о једноставном процесу, али да је важно утврдити ко има право на средства за социјалну заштиту да би се побољшао живот оних људи који су у стању потребе, а ускратила права онима који не испуњавају услове за такву врсту подршке.

Министар Шеранић је нагласио да велику захвалност заслужују социјални радници, који преданим радом често надмаше реалне могућности.

- Раде са врло захтјевним предметима. Они посвећено приступају свему. Трудићемо се да заједно радимо да побољшамо њихове услове рада,јер су велика оптерећења на њима - поручио је Шеранић.