latinica  ћирилица
26/04/2025 |  07:31 ⇒ 13:13 | Аутор: РТРС

УЖИВО - Ковчег са папиним тијелом стигао у базилику Ст. Марија Мађоре, слиједи приватна церемонија

Поглавар Римокатоличке цркве, папа Фрањо, биће сахрањен данас у базилици Санта Марија Мађоре, у Риму.
Сахрана папа Фрање (Фото: EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI) -
Сахрана папа Фрање (Фото: EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI)

Ковчег са папиним тијелом стигао у базилику Ст. Марија Мађоре, слиједи приватна церемонија

Ковчег са тијелом покојног папа Фрање стигао је у базилику Санта Марија Мађоре, гдје ће бити сахрањен на приватној церемонији.

Сахрани ће моћи да присуствују само најближи, а његов ковчег је дочекан уз звона.

Претходно, након завршене мисе на тргу Светог Петра у Ватикану, папамобил са ковчегом је прошао кроз улице Рима, уз окупљену масу људи која се опраштала од поглавара Римокатоличке цркве.

Миси у Ватикану, према званичним подацима ватикана присуствовало је око 250.000 људи, као и 170 страних делегација, а цијели процес пратило је око 2.700 акредитованих новинара.

Завршена погребна миса папи Фрањи, поворка кренула ка базилици Санта Марија Мађоре

У Риму је завршена погребна миса поглавару Римокатоличке цркве папа Фрањи коју је предводио кардинал Ђовани Батиста Ре, а погребна поворка са папиним ковчегом кренула је ка базилици Санта Марија Мађоре у Риму у којој ће папа бити сахрањен.

Кардинал Ре даје последњу похвалу, слиједи молитва задушница

Италијански кардинал Ђовани Батиста Ре даје посљедњу похвалу након чега слиједи молитва задушница.

Након подјеле причешћа, процеса који је трајао око 10 минута, услиједио је период размишљања прије завршног дијела службе - молитва којом се папина душа препоручује Богу, пише Си-Ен-Ен.

- Предајмо Божијој нежној милости душу папе Фрање, бискупа Католичке цркве, који је своју браћу и сестре потврдио у вјери васкрсења - рекао је кардинал Ре на латинском.

Молитва на шест језика, први пут и на мандаринском, праћена еухаристијском мисом

Италијански кардинал Ђовани Батиста Ре изрекао је молитву вјерних, познату и као универзална молитва, током церемоније сахране папе Фрање у Риму, а тај тренутак означио је одступање од традиционалних папских сахрана, јер је молитва изнета први пут и на мандаринском језику, након чега је услиједила еухаристијска миса.

Молитва је изречена на шест језика - италијанском, француском, арапском, португалском, пољском и њемачком, преноси Си-Ен-Ен.

Батиста Ре завршио читање проповједи на сахрани папа Фрање, слиједи универзална молитва

Италијански кардинал Ђовани Батиста Ре, који предводи погребну мису поглавару Римокатоличке цркве папа Фрањи, изјавио је данас да је папа Фрања дошао до срца људи на директан и непосредан начин.

Он је у проповеди покојном папи рекао да је главна водиља његове мисије била увјерење да је црква дом за све са "увијек отвореним вратима".

- Благословите Цркву, благословите Рим и благословите цијели свијет са неба као прошле недјеље са балкона ове базилике у коначном загрљају са свим народом Божијим, али и загрлите човечанство које искреним срцем тражи истину и високо држи бакљу наде - рекао је Батиста Ре.

Та проповјед је врста коментара и слиједи након читања Светог писма.

- За покојног папу Фрању, да га главни пастир, који вјечно живи, прими у своје краљевство свјетла и мира. Помолимо се Господу. Господе услиши нашу молитву - рекао је кардинал.

Очекује се више од 200.000 људи на сахрани

Свештеник Београдске надбискупије Маријан Стеинер изјавио је данас да се очекује да 200.000 људи присуствује церемонији сахране папе Фрања на Тргу Светог Петра у Ватикану.

Фото: EPA-EFE/DAREK DELMANOWICZ POLAND OUT

Он је указао да ће церемонија сахране папе Фрање, по захтјеву самог папе, бити једноставнија него сахране неких ранијих папа.

Због чега се папин прстен уништава послије његове смрти?

Рибаров прстен, један од најпрепознатљивијих папских симбола, биће уништен након смрти папе Фрање у складу са вијековима старом традицијом.

Почела погребна миса папи Фрањи, предводи је Ђовани Батиса Ре

Погребна миса папа Фрањи почела је данас у Риму и њу ће да предводи кардинал Ђовани Батиста Ре.

Међутим, он неће учествовати у процесу избора сљедећег папе, јер има 91 годину и сматра се да је престар да учествује у конклави, на којој они старији од 80 година не могу да гласају.

Сахрана је почела у 10 часова, а обред је почео изношењем ковчега из базилике Светог Петра.

На Тргу више од 140.000 људи 

На Тргу Светог Петра у Риму окупило се око 140.000 људи, а око 140 делегација већ је ушло у Ватикан како би одали посљедњу пошту папи Фрањи, саопштено је из полиције Рима.

Фото: EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

Уочи самог почетка погребне церемоније за папу, који је умро 21. априла у 89. години, на Тргу се већ налази око 40.000 људи, а још око 100.000 људи на путу Концилијационе /Via Conciliazione/, главној авенији која води на Трг и дуж околних путева.

Фото:  EPA-EFE/DAREK DELMANOWICZ POLAND OUT

Хиљаде вјерника и новинара у Риму, пристижу и свјетски лидери

Хиљаде вјерника и више од 2.000 новинара из цијелог свијета окупило се данас на Тргу Светог Петра како би присуствовали сахрани папе Фрање, док се дугачке колоне људи крећу ка том тргу.

Десетине свјетских лидера, монарха и високих званичника већ су стигле у град ради сахране и већ заузимају своја мјеста на Тргу Светог Петра, јавља Би-Би-Си.

Химне се чују са звучника, док телевизијске екипе заузимају позиције на ободима трга припремајући се за извјештавање гледаоцима широм свијета, преноси "Гардијан".

На Тргу је и велики број свештеника, монахиња, младих католика, као и ходочасника.

Поред цркве Светог Петра и у њеној околини патролира више од 2.000 полицајаца, а подржаће их 400 саобраћајних полицајаца, који ће помоћи при кретању дипломатских конвоја.

Трамп у Риму одао пошту папи Фрањи, без планираних састанака на маргинама

Предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп допутовао је у Рим како би присуствовао сахрани папе Фрање.

Фото: EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Трамп је рекао да долази "из поштовања" према папи, који је преминуо у понедељак у 89. години од посљедица можданог удара.

Мацут стигао у Рим, присуствоваће сахрани папе Фрање у Ватикану

Предсједник Владе Србије Ђуро Мацут стигао је данас у Рим, а касније ће у Ватикану присуствовати сахрани папе Фрање.

Папа Фрања биће сахрањен у једној од такозваних "пет папских базилика", Санта Марији Мађоре, гдје ће његово тијело бити пренијето из базилике Светог Петра.

Кардинали заузимају мјеста на Тргу светог Петра

Фото: EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Групе вјерника пристижу на Трг

Поворка вјерника и црквених званичника, али и шефова држава, укључујући Трампа, окупља се на Тргу Светог Петра, гдје ће бити одржана миса.

Делегацију БиХ предводиће српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић.

У делегацији ће бити и бошњачки члан Предсједништва Денис Бећировић и предсједавајућа Савјета министара Борјана Кришто.

Фото: EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

Дан сахране папе Фрање, у БиХ је проглашен Даном жалости.

До сада је потврђено да ће сахрани присуствовати најмање 130 страних делегација, а за догађај је акредитовано око 2.700 новинара из цијелог свијета.

Фото: EPA-EFE/MASSIMO PERCOSSI

Сахрани ће, између осталих, присуствовати предсједник Владе Србије Ђуро Мацут, италијански премијер Ђорђа Мелони, предсједници Француске Емануел Макрон и предсједник Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Ко предводи вјерски обред и како ће папа бити сахрањен?

Вјерски обред предводиће кардинал Ђовани Батиста Ре, за којег италијански медији нагађају да би могао да замијени папу Фрању на позицији поглавара Римокатоличке цркве.

Папа ће према сопственој жељи бити сахрањен у цркви Санта Марија Мађоре у Риму и биће први поглавар Римокатоличке цркве који ће послије више од једног вијека бити сахрањен изван Ватикана.

Тијело папе неће бити превезено преко Трга Светог Петра, већ ће бити спроведено кроз капију Перуђино у ватиканским зидинама, одакле ће бити пребачено у базилику Санта Марија Мађоре.

Сам обред сахране биће приватан чин, а према сопственој жељи, папа Фрања ће бити сахрањен у једноставној гробници између капела Паолина и Сфорца у базилици Санта Марија Мађоре.

Након сахране, поштоваће се традиционалних девет дана жалости током којих ће бити одржане бројне молитве и мисе за папу Фрању, а затим ће у Ватикану бити организована конклава на којој ће бити изабран нови поглавар Римокатоличке цркве.

Папа Фрања преминуо је 21. априла, у 89. години од посљедица срчане инсуфицијенције и можданог удара, након борбе са обостраном упалом плућа због које је био хоспитализован.