latinica  ћирилица
25/04/2025 |  15:54 ⇒ 21:37 | Аутор: РТРС

Широј јавности мање познато - НДХ означавала Србе плавим тракама (ВИДЕО)

Крајем тридесетих година прошлог вијека, нацистичка власт, да би провела своју политику очувања чистоће (чисте) аријевске расе, наредила је обиљежавање Јевреја жутом траком. Широј јавности мање је познато да је 3. јуна 1941. године у НДХ, у Загребу донесена одлука о обиљежавању Срба православца плавом траком с латиничним словом "П".
Плава трака - Фото: РТРС
Плава тракаФото: РТРС

Према историјским документима, провођење ове одлуке није дуго трајало из више разлога, а и власт тадашње НДХ је већ 18. јула исте године православну вјеру преименовала у гркоисточну.

- Трећег јуна је донесена одлука. Трећег јуна је у Херцеговини избио устанак, он захвата практично цијелу територију НДХ на којој живе Срби, тако да та одлука никад није до краја заживјела. Она се пренијела у Јасеновац с тим да су тамо логораши Срби носили плаву траку са бројем логораша - рекао је Драгослав Илић, историчар у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Приликом установљавања дефиниције геноцида и саме ријечи геноцид, Рафаел Лемкин адвокат јеврејско-пољског поријекла, у обзир је узео и положај и страдање Срба на подручју НДХ, наглашавају историчари. У науци није непознаница и да се геноцид проводи у осам фаза.

- Прва је класификација/подјела на ми и они, а већ у другој види симболизацију односно обиљежавање и онда се фазе ређају до самог порицања геноцида. Важно нам је, јер ми кроз одлуку НДХ да обиљежи српско становништв плавом траком, икао то није било дугог даха, видимо јасну интенцију саме државе да уништи трећину свог становништва - каже Илић.

Подсјећамо, према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у логору Јасеновац током Другог свјетског рата убијено је 700.000 људи, међу којима 500.000 Срба. Систем логора смрти НДХ обухватао је 80 логора, међу којима је Доња Градина била највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац.