latinica  ћирилица
25/04/2025 |  10:01 ⇒ 12:35 | Аутор: РТРС

Десет година од терористичког напада у Зворнику; Дјела тероризма у БиХ без судског епилога (ФОТО/ВИДЕО)

У Зворнику је обиљежено десет година од терористичког напада на Полицијску станицу у овом граду, у којем је вехабија Нердин Ибрић убио полицајца Драгана Ђурића.
Помен у Зворнику - Фото: РТРС
Помен у ЗворникуФото: РТРС

Служен је помен и положени су вијенци код спомен-плоче испред Полицијске управе Зворник.

Помен у Зворнику (Фото: РТРС)

Обиљежавању десетогодишњице убиства полицајца Драгана Ђурића, између осталих, присуствовали су и министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран, директор Полиције Српске Синиша Кострешевић и градоначелник Зворника Бојан Ивановић.

У Зворнику је одржан и округли сто о теми "Тероризам као облик угрожавања безбједности".

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран изјавио је да кључну улогу у борби против тероризма игра правосуђе које би требало адекватно да санкционише, али да је, нажалост, већина кривичних дјела тероризма у БиХ остала без адекватног одговора, што није добро.

Каран је на округлом столу "Тероризам као облик угрожавања безбједности" рекао да за терористички злочин у Зворнику, који се догодио прије 10 година, нико није одговарао, да су осумњичени пуштени на слободу, а Тужилаштво БиХ је обуставило истрагу.

- Већ дужи низ година безбједносни изазов у БиХ представља опредјељеност једног дијела бошњачке популације према конзервативном селафијском приступу тумачења ислама, оличено кроз присуство и дјеловање вехабијског покрета у БиХ. Када говоримо о упориштима вехабизма у БиХ онда се ту првенствено мисли на параџемате који су основани од присталица радикалне селафијске заједнице у Федерацији БиХ - рекао је Каран.

Истакао је да је анализом свих досадашњих терористичких напада у БиХ утврђено да су њихови извршиоци били радикални исламисти, чланови или симпатизери селафијско-вехабијских заједница или припадници одреда "Ел муџахедин".

- Затварање очију пред овим проблемом није никакво рјешење за безбједност. Посебно када знамо да су развојем глобалних комуникација и модерних технологија, терористичке активности добиле нове облике, укључујући сајбер тероризам, индоктринацију кроз друштвене мреже и радикализацију појединаца и група - рекао је Каран.

Он је истакао да је један од најопаснијих изазова процес регрутације младих у терористичке и екстремистичке групе, што се могло видјети најбоље на примјеру у Зворнику, али и недавно у трагичном догађају у Босанској Крупи, када је четрнаестогодишњи малољетник извео напад на полицијску станицу, усмртивши ножем једног полицајца и ранивши другог.

- Изазов представља и актуелна политичка ситуација у БиХ гдје једна страна свјесно радикализује политичку причу, тиме подстичући и радикализацију појединаца. На руку нам не иду ни повратници са страних ратишта, углавном у ФБиХ, као ни одређени илегални мигранти за које се оправдано сумња да су повезани са терористичким организацијама у земљама из којих долазе. Глобална дешавања такође, попут израелско-палестинског сукоба који је довео до додатне поларизације друштва у БиХ - рекао је Каран.

Округли сто (Фото: РТРС)