

Једанаести дан незаконите блокаде јавног сервиса, онемогућена смјена обезбјеђења

Студенти који блокирају објекте РТС-а јутрос нису допустили смјену обезбјеђења, чиме су зграде остале незаштићене. Због отежаних услова рада, РТС је приморан да прилагоди програмску шему. Новинари, сниматељи, уредници и реализатори уз велики труд настављају да реализују и емитују информативне, културне и друге телевизијске програме.
Студенти и грађани бесправно блокирају улазе у објекте Радио-телевизије Србије у Таковској и Абердаревој улици, као и студија на Кошутњаку онемогућавајући запослене да дођу на радна мјеста.
Новинари, сниматељи, уредници и реализатори уз велике напоре реализују и емитују информативне, културне и друге телевизијске програме, упркос незаконитој блокади зграде, студија, емисионе и друге технике и прогона новинара и сниматеља на терену.
Предсједница Народне скупштине Ана Брнабић најавила је да ће у понедељак, 28. априла, бити одржана сједница Одбора за културу и информисање, чије су сазивање затражили посланици опозиције. На дневном реду је поништавање старог и покретање новог поступка за избор чланова Савета РЕМ-а, саопштила је Скупштина Србије.
Током ове сједнице биће расписан нови конкурс за избор чланова Савета РЕМ-а, чиме ће, како је истакла, бити испуњен захтјев студената.
Позвала је на престанак блокаде РТС-а сада када је, како је рекла, захтјев прихваћен.
Блокада почела 14. априла, отежане околности рада
РТС због отежаних околности рада изазваних блокадом приморан је да прилагоди програмску шему, поднесена је кривична пријава Првом основном јавном тужилаштву у Београду против Н. Н. лица и затражено реаговање међународних институција.
РТС се извинио вјерницима јер због блокаде није био у могућности да традиционално преноси ускршње литургије из Храма Светог Саве, као ни католичку мису из Катедрале Узнесења Блажене Девице Марије.
Предсједник Србије Александар Вучић најснажније је осудио насиље које, како је рекао, блокадери предузимају против новинара и уредника РТС-а и поручио да ће Србија имати снаге да заштити уставни поредак.
Министарство спољних послова Србије изразило је дубоку забринутост због вишедневне блокаде РТС-а, сматрајући да је то озбиљан напад на слободу медија и право на информисање, због чега позива међународне организације и институције да пруже подршку слободи медија у Србији и да осуде све облике притисака и блокаде.
Министри Ивица Дачић, Марко Ђурић и Ненад Вујић, послије састанка са представницима земаља Квинте, поручили су да противзаконита блокада РТС-а представља директан напад на слободу медија, безбједност новинара и основне постулате правне државе, а такви поступци грубо крше не само домаће прописе већ и међународне конвенције.
Европска комесарка за проширење Марта Кос саопштила је да пажљиво прати ситуацију у Србији, укључујући блокаду РТС-а, и позива све да се уздрже од продубљивања тензија.
Студенти у блокади незаконито блокирају зграде јавног сервиса од 14. априла у 22 часа.