latinica  ћирилица
24/04/2025 |  19:19 ⇒ 21:04 | Аутор: РТРС

Влада Српске измјенама Закона о банкама штити грађане (ВИДЕО)

Влада Српске утврдила је Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о банкама којим се забрањују намети и накнаде банака на штету корисника. Законом се јача корпоративно управљање, купопродаја пласмана, закључивање уговора у електронском облику и додатне мјере надзора Агенције за банкарство Републике Српске. Разлози за израду овог закона је и усклађивање са прописима Европске уније.
Влада Републике Српске - Фото: РТРС
Влада Републике СрпскеФото: РТРС

Циљ закона о банкама јесте заштита корисника финасијских услуга. Забрањено је банци да уговара и наплаћује накнаду за опомену за кашњење корисника у случају неизмирења обавеза, по основу давања или вођења референтне ознаке или другог податка који банци омогућава идентификацију појединачне обавезе или корисника.

- Забрањује се да се обрачунава накнада за издавање извода (потврде) са назначењем салда за увид у стање или након сваке промјене стања рачуна, те за подизање готовине на банкомату банке издаваоца - истакла је помоћница министра финасија Републике Српске Сњежана Рудић.

Извршено је умањење одлуке о стопи адекватности капитала, и она је на нивоу од 12 одсто, а у ЕУ је осам, тако да се предлаже да у првом кораку буде спуштена на 10 одсто и да то не буде са ступањем закона на снагу већ са датумом 31. децембар 2026. године.
Регулисано је питање евентуалног престанка објављивања, односно коришћења референтне каматне стопе.

- Уколико нека од каматних стопа рефертна нестане са тржишта, да, ако претходно није уговорњно са клијентом која ће је замијенити, да се одлуку о новој каматној стопи доноси Агенција за бакарство својом одлуком - додала је Рудићева.

С циљем заштите клијента, прописано је, да у случају да клијент није задовољан одлуком у поступку аутоматског доношења одлука, може поднијети захтјев кредитном одбору банке да преиспита ову одлуку.