

Обиљежено 80 година од ослобођења Аушвица

Марш живих прати руту од три километра, до крематоријума Аушвиц-Биркенау, док учесници одају почаст милионима убијених Јевреја и позивају да се прекину антисемитизам и нетолеранција.
- У данима када антисемитизам подиже своју ружну главу, када постоји мржња према Израелу и када се дижу вапаји за уништењем Израела, морамо да стојимо чврсто и подсјетимо и обећамо свијету: никада више - рекао је израелски предсједник Исак Херцог на конференцији за новинаре прије марша.
Учесници, многи огрнути израелским заставама, прошли су кроз озлоглашену капију изнад које пише "Арбахт махт фрај" /рад ослобађа/.
Антисемитски инциденти су у порасту, као и демонстрације против Израела у дијеловима Европе, Сјеверне Америке и Аустралије откад је Израел почео рат против Хамаса у Појасу Газе након што су милитанти напали Израел 7. октобра 2023. године.
- Обојица смо изразили наду да ће рат који се води у Појасу Газе, који је започео Хамасовим атаком на Израел, моћи да се заврши, да ће таоци који су још у рукама Хамаса моћи да се врате кући - рекао је пољски предсједник Анжеј Дуда на заједничкој конференцији за новинаре са Херцогом.
Више од 1,1 милион људи, углавном Јевреја, страдало је у гасним коморама или од глади, хладноће и болести у Аушвицу, који је нацистичка Њемачка изградила у окупираној Пољској током Другог свјетског рата.
Нацисти су убили више од три милиона од укупно 3,2 милиона пољских Јевреја, што чини око половину Јевреја убијених у Европи током Холокауста.
Између 1941. и 1945. године нацистичка Њемачка и њени сарадници систематски су убили шест милиона Јевреја широм окупиране Европе. Међу жртвама су били и Роми, сексуалне мањине, особе са инвалидитетом и други које је издвојила нацистичка геноцидна идеологија.