

Вјерни чувари папе: Припадници Швајцарске гарде морају да испуне ригорозне услове

Уочи преношења тијела папе Фрање у базилику гдје ће остати све до сахране у суботу, припадници Швајцарске гарде извели су марш којим су најавили овај чин, а њихова приврженост папи прича је која је подједнако занимљива јавности вијековима уназад.
Најмања и једна од најживописнијих војски на свијету свакако је позната Папинска швајцарска гарда.
Иако се углавном може видјети на стражи у Ватикану или великим церемонијама одјевена у ренесансне униформе, са сјајним оклопима и кацигама те наоружана традиционалном копљем, њена је дужност прије свега заштита поглавара Католичке цркве.
- Од раног 16. вијека, када су швајцарски плаћеници, цијењени због своје храбрости и оданости, марширали у Рим да служе папи Јулију II, најмања војска на свијету је уписана у Ватикан да заштити папу, његову резиденцију и границе града - писао је британски Гардиjан.
Међутим, оно што је мање познато јесу сами услови које морају испуњавати да би постали припаднициШвајцарске гарде.
Основна обука подијељена је укупно у два дијела и траје укупно два мјесеца.
Од 2016. године регрути пролазе интензивну обуку, уз подршку кантоналне полиције Тицино, у швајцарском центру за обуку полиције и војске у Исонеу.
Нова регрутна школа, чији су курсеви први пут одржани крајем октобра 2016. године, састоји се из два дијела. Нови регрути прво одлете у Рим на љекарске прегледе у Ватикан, а затим заврше поменуту једномјесечну обуку у полицији кантона Тицино.
Регрути ту пролазе низ тренинга, укључујући и оне из гашења пожара, психологије, гађања, самоодбране, спорта и тактичког понашања.
На крају ове обуке, регрути се враћају у Ватикан гдје тренирају још мјесец дана.
Ова обука укључује:
Стицање потребних знања о мјестима и људима
Основно знање италијанског језика
Специфичну војну обуку Гарде
Посредовање у активностима заштите
Осим обуке, сви заинтересовани морају испуњавати и одређене услове како би постали чланови гарде.
Први услов јесте да су заинтересовани за ову службу католици, а такође један од основних услова јесте да имају држављанство Швајцарске.
- То је традиција дуга преко 500 година која представља велику част за Швајцарску. Кандидати морају бити у могућности да се интегришу у корпус захваљујући својим типичним швајцарским карактеристикама. Будућа Швајцарска гарда ће стога апсолутно морати да се поистовјети са својом земљом, да буде упознат с културом и активно живи швајцарске вриједности и врлине - наводи се.
У тренутку уласка у Гарду, кандидат мора бити у целибату, преноси Кликс
- Да би стекао право на брак, чувар мора имати најмање 25 година, служити најмање пет година и пристати да служи још најмање три године .појаснили су.
Такође, услови које требају испуњавати сви заинтересовани јесу и они да имају најмање 19 година, али и не више од 30. Један услов односи се и на висину - кандидати морају бити високи најмање 174 центимтара.
Данас Папинска швајцарска гарда има 100 гардиста. Састоји се од: четири официра (на чијем челу је увијек по чину пуковник), војног капелана, 23 подофицира, 70 копљаника и два бубњара.
Занимљиво је да је Папинска гарда једина војна јединица на свијету чија се застава мијења будући да су јој саставни дијелови грбови и тренутног папе и њиховог команданта.
Папинска гарда данас је посљедња такве врсте на свијету.
Њихова пругаста униформа плаво-жуто-црвене боје састоји се из 154 дијела и ручно се шије. Погрешно се вјерује да ју је осмислио Микеланђело, ту униформу осмислио је Жил Репон.
Обични војници на шљему носе перје црвене боје, црно је на шљемовима добошара, бела означава подофицире, а љубичаста официре. Шљем који носе се зове морион.
Перје се набавља у Јужној Африци, а обнавља се сваке три године, а боји га и обликује мајстор из Фиренце.